Актуелно

Сећање Русије и Србије је заједничко

Церемонијом полагања венаца на Споменик погинулим красноармејцима, садњом дрвећа у новоотвореном и реконструисаном Меморијалном парку на Црвеном крсту, као и акцијом „Парк сећања“ обележена је 80. годишњица напада нацистичке Немачке на Совјетски савез у Другом светском рату.
Његова екселенција амбасадор Руске Федерације Александар Боцан-Харченко је рекао да је обавеза данашњих генерација да се сећају хероја и оних који су пали у антифашистичкој борби и да та сећање преносе будућим генерацијама.
Говорећи о покушајима ревизије историје, он је истакао да је истина једна и да се зна ко је крив, ко је био агресор, а ко је био победник.
Они који су пали у борби против нациста донели су нам мир и могућност да радимо, стварамо и развијамо се, а ми смо испољили великодушност помирењем Руса и Намаца, напоменуо је он у присуству представника руских организација у Србији, Града Ниша, удружења које негују односе пријатељства два народа и грађана.
Он је подвукао да је сећање Русије и Србије заједничко и захвалио руководству Србије и целој Србији у којој се, како је истакао, гаји култура сећања.
Министар за иновације и технолошки развој и председник Фондације „Бесмртни пук“ Ненад Поповић рекао је да је нацистичка Немачка 22. јуна 1941. године напала Русију и да је у Русији „сломила зубе“.
„Русија и Србија су земље победнице у Другом светском рату и не смемо дозволити ревизију историје“, подвукао је Поповић.
Председник Скупштине града Ниша Бобан Џунић је рекао да руски и српски народ повезује историја, православље и челично пријатељство.
У току церемоније отворена је изложба „Непријатеља ћемо победити. Победа ће бити наша“ Федералне државне културне установе „Музеј Победе“.
Захвалницу Граду Нишу за целокупни пројекат примила је заменица градоначелнице Душица Давидовић, а појединачне захвалнице уручене су председнику Скупштине града Бобану Џунићу, као и градским већницима Ненаду Станковићу и Адриани Анастасов.

Још садржаја