Словачка

Словачка je континентална је држава у централној Европи, која се у геополитичком оквиру сврстава у земље источне Европе.Граничи се са Аустријом и Чешком на западу, са Пољском на северу, Украјином на истоку и Мађарском на југу. Главни и највећи град је Братислава, а следе је Кошице. Од 2004. године пуноправна је чланица Европске уније. Службени језик је словачки који припада словенској језичкој групи.

  • Нишка публика имала је прилику да премијерно погледа филм „Дубчек кратко пролеће – дуга зима“, историјску драму посвећену лику и делу словачког политичара Александра Дубчека, на тридесету годишњицу његове смрти. Пројекција у Нишу организована је у сарадњи са Амбасадом Словачке, Југословенском кинотеком и Нишким културиним центром.
  •  

  • Изложба скулптура од стакла словачког уметника Јана Зоричака под називом „Незаборавимо“ отворена је у четвртак 20. октобра у Салону 77 у Тврђави. Јан Зоричак је један од најцењенијих аутора савременог стакларства. Иложбу “Незаборавимо” приредила је Амбасада Словачке Републике у Београду у сарадњи са Почасним конзулатом у Нишу и Галеријом савремене ликовне уметности.
  • Поводом Дана словачке културе у Србији Амбасада Словачке Републике, уз подршку Почасног конзулата Словачке и Града Ниша организовали су концерт на отвореном Војног оркестра Оружаних снага Словачке Републике на Амфитетару на кеју. Осим концерта приређена је и изложба поводом обележавања стогодишњице од рођења Александра Дубчека, водеће фигуре „Прашког пролећа“, чији је живот обележен борбом за слободу, суверенитет и социјалну правду.
  • На позив градоначелника Кошица Јарослава Полачека, представници града Ниша били су учесници заједничког састанка партнерских, збратимљених градова са градом Кошице, од 5 до 7. маја. Повод за овај сусрет била је прослава 650. година од доделе грба града Кошицама, што их чини градом са најстаријим грбом у Европи у оквиру јубиларне прославе Дана Града Кошица. Градови Ниш и Кошице збратимљени су 2001. године. Град Ниш представио се домаћинима заједно са градовима Острава – Република Чешка, Абаујсзанто, Мишкољц и Будимпешта – Мађарска, Катовице и Кросно и Режов – Пољска, Високе Татре – Словачка и Ужгород – Украјина.

    У делегацији Града Ниша били су Марина Костић, помоћница Градоначелника, Никола Лечић, главни градски урбаниста и Стела Јовановић, стручни сарадник у Канцеларији за локални економски развој и пројекте и почасна конзулка Републике Словачке у Србији.Овај сусрет био је прилика да се са домаћинима договори будућа сарадња између привредних комора два града, затим народних позоришта и два одсека за планирање, уз отворену могућност за друге видове сарадње коју братимљени градови могу да остваре, с обзором на могућности али, пре свега, пријатељство дуго скоро две деценије.
  • Од потписивања Споразума о братимљењу Град Ниш и Град Кошице  највише су сарађивали  на пољу културе и то различитим презентацијама ликовног, музичког и филмског уметничког стваралаштва. Од 2009. године интензивирана је сарадња на економском плану, пре свега кроз организацију презентација привредног и инвестиционог потенцијала Града Ниша словачким привредницима и обрнуто.  Ова сарадња је подржана и олакшана постојањем Почасног конзулата Србије у Кошицама и Почасног козулата Словачке у Нишу, као и путем отворене подршке Амбасаде Републике Словачке и надлежних, републичких институција и министарстава.

    Од успостављања сарадње више од 1000 људи је организовано посетило Кошице и учествовало у различитим видовима сарадње, а највећи број њих били су путници БАЛКАНА ЕКСПРЕСА, која већ 16 година, без изузетка, саобраћа на релацији Ниш – Кошице, у јуну месецу, у време одржавања Интернационалног ТВ Фестивала „Златни просјак” у Кошицама. Овај фестивал представља јединствену манифестацију овог типа у Европи, посвећену приказивању различитих ТВ остварења, од репортаже, анимације, истраживачког новинарства до телевизијских документараца.

    Фестивал је покренут 1995. и током протекле 23 године на овој манифестацији учествовао је велики број локалних телевизија и независних продукција из Европе и других континената, међу којима је посебно уочљиво учешће ТВ кућа и аутора из Србије и Ниша. Поред такмичарског дела фестивала, кроз паралелне фестивалске активности, представљен је Град Ниш.
  •  

  • У галерији Синагога у Нишу отворена je изложба слика словачког аутора Милосава Дворака. Изложбу су заједнички организовали Народни музеј Ниш, Амбасада Републике Словачке у Београду и почасни конзулат Словачке у Нишу, а свечаном отварању присуствовали су Дагмар Репчекова, амбасадорка Словачке републике у Србији, Градоначелник Ниша Дарко Булатовић, и почасни конзул Словачке Републике у Нишу Стела Јовановић.
  • Изложба словачког уметника Рада Ван Ладомерског, препознатљивог по сликању портрета у поп-арт стилу и наивној уметности отворена је у Официрском дому.Отварању су присуствовали амбасадорка Словачке у Србији Дагмар Репчекова и градоначелник Ниша Дарко Булатовић. Изложба је организована уз помоћ Амбасаде Републике Словачке и Почасног конзулата Словачкеу Нишу.
  •  

  • У Официрском дому у Нишу отворена је изложба слика под називом „Караван Ковачичке Наиве“. Изложба обухвата више од 50 радова сликара наивне уметности и први пут је, на једном месту, окупила све чланове Галерије наивног сликарства из Ковачице, која је на светској културној мапи позната као центар наиве. Квачица је место у јужнобанатском округу у коме скоро 85% укупног броја становника чине Словаци.
  • Презентација „Словачка у Нишу” одржана је у ЕУ инфо кутку у Нишу са циљем да се представе планови ове земље која је преузела шестомесечну председавање Саветом ЕУ од 1. јула. „Главни приоритети биће јачање економије, проширење и модернизација европског тржишта и одржива мигрантска и азилантска политика“, рекла је амбасадорка Републике Словачке у Србији Дагмар Репчекова на скупу која је изазвала велико интересовања Нишлија. Говорећи о путу Србије ка Европској унији, Репчекова каже да „треба помоћи Србији да ефикасније користи ЕУ фондове“.
  •  

  • Санитетско возило, специјално опремљено за пружање медицинске помоћи на терену, вредно око шест милиона динара донација је Владе Републике Словачке, у знак захвалности за помоћ пруженим словачким држављанима повређеним у прометној несрећи која се догодила у јуну у близини Алексинца. Свечаној предаји амбулантног возила Заводу за хитну медицинску помоћ, присуствовала је амбасадорка Словачке у Србији Дагмар Репчекова и министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин.
  •  

  • Последњег дана окотбра низом манифестација обележен је „Дан Словачке у Нишу“. О историјату Словачке, транзиционим процесима и изазовима, путу ка Европској унији до председавања Саветом ЕУ говорила је Нишлијама амбасадорка Словачке у Републици Србији Дагмар Репчекова. Најпознатији словачки илустратор Мирослав Регитко одржао је радни час са ученицима основних школа, Уметничке школе и Младим амбасадорима.

    Овом приликом Одељење књиге за децу нишке Библиотеке, поред аутора, посетили су заменик амбасадорке Словачке Републике Петер Суско, трећи секретар Михал Хрушик и почасна конзулка Словачке Републике Стела Јовановић. Са аеродрома ,,Константин Велики“ успостављен је редован авио саобраћај на релацији: Братислава – Ниш – Братислава.
  • Хелена Мравикова, економски аташе Амбасаде Словачке учествовала је на Форуму напредних технологија који је огранизирао Град Ниш.Циљ Форума била је презентација потенцијала Града Ниша у области напредних технологија.
  • Уз подршку Eurimages – a (Фонд културне подршке Савета Европе) организован је Фестивал европског филма у Нишу, који је представио 32 филма различитих европских кинематографија. Свака земља била је представљена са по 3 до 5 референтних и репрезентативних филмова, који на најбољи начин осликавају њену културу и стање у друштву.

    Пре филмских пројекција била је организирана јавна дискусија о конкретној кинематографији уз учешће филмских професионалаца и представника европских културних центара и амбасада. Представљање кинематографије Словачке отворила је Стела Јовановић, Почасни конзул Словачке у Нишу, уз промоцију вредности и културе Словачке, док је о словачкој кинематографији говорио Дејан Дабић, уредник програма филмског програма Културног центра у Нишу.
  • У Нишу је организован меч женских тениских репрезентација Републике Словачке и Републике Србије у оквиру тениског FED купа. Мечу је присуствовао амбасадор Словачке у Србији Јан Варшо, као и конзулка Катарина Стехликова и економски аташе Јан Штарк.
  • Амбасада Републике Словачке је са 5 000 еура, средствима Словачке развојне помоћи, опремила радни простор, „Словачку собу“, у Сигурној кући у Нишу.
  • Регионална развојна агенција ЈУГ посетила је Кошице ради договора са НВО-има на тему развоја пројектних идеја за пријављивање код ЕУ фондова. Том приликом састали су се и са пројект менаџером Града Кошица. Посета је организована у сарадњи са  Евом Декановском, почасним конзулом Србије у Словачкој и Стелом Цвенгрошовом, сарадником Грда Кошица за протокол и међународну сарадњу. Одржан је и састанака са Зденком Требулом, начелником Кошичког региона. Иначе, г.дин Требула је био градоначелник Кошица када су братимљени Ниш и Кошице.
  •  

  • На Међународној дечјој колонији цртаног филма у Нишу први пут су учествовала и деца из Словачке, тачније из Братиславе поред учесника и ментора из Словеније, Бугарске, Белорусије и Републике Српске, међу којима је био Јарослав Баран, познати словачки аниматор који је радио за Дизнијев студио.
    Организатори Колоније су Студио цртаног филма 98 и Анима, уз покровитељство Града Ниша и ГО Пантелеј.
  •  

  • У Новом Саду одржан је 6. МЕЂУНАРОДНИ САЈАМ ИНВЕСТИЦИЈА-INVESTEXPO. Како је Град Ниш имао право да, као учесник, позове госта из државе/града са којим има сарадњу на сајму је представљен словачка компанија Stavby s.r.o.
  •  

  • Делегација Града Ниша посетила је канцеларију Кошичког региона у Бриселу и том приликом разговарало се о успоставњаљу сарадње са Канцеларијом Града Ниша у Бриселу и формулисању заједничких циљева.
  • Путујућа изложба 15 ликовних уметника из Словачке после Београда, Петровца, Старе Пазове и Зрењанина, која представља врх актуелне словачке уметничке сцене, гостује у Нишу у Галерији Србија. Изложбу је отворила Катарина Стехликова, конзул Амбасаде Републике Словачке у Србији. Изложба радова словачких уметника уприличена је и поводом предстојећег отварања канцеларије Почасног конзулата Републике Словачке у Нишу.

    Словачко уметничко удружење најстарија је уметничка асоцијација у Словачкој, основано 1921. године у Братислави. У свом почетном периоду окупљало је најистакнутије уметнике Словачке у намери да изгради самопоуздање словачке нације, њене културе и историје. Данашње активности Словачког уметничког удружења засноване су на организовању различитих делатности, приређивању индивидуалних и групних изложби – чланова удружења, изложби посвећених јубилејима, изложби издвојених по техникама или посебним групама. Изложба има за циљ наставак и интензивирање сарадње Града Ниша и овог дела Србије и Републике Словачке на пољу културе.
  • Градоначелник Ниша Милош Симоновић са сарадницима посетио је Град Кошице у Словачкој са којим је Ниш побратимљен 2001. године. Реч је о првој званичној посети градске делегације другом по величини граду у Словачкој.

    Током посете Кошицама градоначелник Симоновић састао се са градоначелником Кошица Франтишеком Кнапиком са којим је разговарао о могућностима сарадње између два града на више поља, првенствено у области културе. Година 2013. значајна је за оба града. Ниш се, као родни град римског императора Константина Великог, припрема за обележавање 1700 година од доношења Миланског едикта, којим је овај цар хришћанство изједначио са другим религијама, док ће Кошице у 2013. бити европска престоница културе. Оба градоначелника, управо у овој области, виде могућност конкретне сарадње, у виду аплицирања код фондова Европске уније за реализацију заједничких пројеката, али и размене искустава између институција културе.

    Градоначелник Кошица упознао је градоначелника Ниша са функционисањем тамошње локалне сампоуправе, коришћењем средстава из Европе за решавање инфраструктурних проблема у граду, као и са привредно-економским активностима у Граду Кошице. Током боравка у Кошицама градоначелник и његови сарадници посетили су и аеродром Кошице где су им пренета искуства из досадашњег начина рада овог аеродрома који је од пре пар година приватизован.

    Нишка делегација имала је прилику да посети некадашњи комплекс касарни у центру Кошица који је претворен у неку врсту културног парка и који ће у наредном периоду бити оспособљен за различите културне програме. Градоначелнику Ниша представљене су и локације, припремљене за инвестирање, пројекти којима је град Кошице конкурисао за средства из фондова Европске уније, као и пројекти из побласти прекограничне сарадње.
  • Потписан Споразум о братимљењу између Ниша и Кошица.
  • Одржани дани  словачког филма у нашем граду. Ово је први корак у сарадњи града са републиком Словачком.