Русија

Русија je федерална полупредседничка република која се простире у источној Европи и северној Азији.Са површином од 17.125.187 km², Русија је највећа држава на свету са скоро двоструко већом територијом од Канаде. Граничи се са 18 држава. По броју становника је на деветом месту на свету са око 146 милиона. Званични језик је руски, а главни и највећи град је Москва.У Русији се налази најхладније место на свету, Ојмјакон.

  • Град Ниш и Администрација Васиљеостровског округа Санкт Петербурга потписали су Споразум о сарадњи којим је предвиђено да партнери развијају сарадњу у областима здравства, образовања, културе и интензивирања међушколске размене. Делегација Санкт Петербурга посетила је Гимназију „Светозар Марковић“ с циљем да се кроз будућу сарадњу интензивира изучавање руског језика у овој школи, а у плану је и директна сарадња са неком од образовних институција Василеостровског округа. Приликом потписивања договорено је и да делегација нишких предузетника током следеће године посети Санкт Петербург. Васиљеостровски округ је један од четири централна округа Санкт Петербурга и има значајан индустријски потенцијал, који чине бродоградња, електроиндустрија, производња инструмената, производња хране, као и предузећа за комуникацију.

 

  • Делегација Града Ниша присуствовала је манифестацијама уприличеним поводом прославе Дана града Белгорода (РФ) и том приликом одржала састанке са градоначелником и другим представницима овог братског града.

 

  • Изложба фотографија „Русија најлепша земља“ свечано је отворена у четвртак у здању Официрског дома у Нишу, у организацији Града Ниша, Центра Руског географског друштва у Србији и Друштва српско-руског пријатељства и руских сународника „Наисус“. Свечаности су присуствовали представници амбасаде Руске федерације у Србији, Руско-српског хуманитарног центра у Нишу, српско-руских организација и удружења, Евро-азијског форума и других. Са 100 приказаних фотографија ова изложба је до сада највећа коју је Центар до сада организовао, а уједно је била и најава за главну изложбу која отворена почетком августа у Београду.

 

  • У циљу промоције Међународног Евроазијског покрета из Русије, у Нишу је одржана конференција ’’Евроазија, језгро многополарног света’’. Овај покрет се залаже са очување традиције и суверенитета држава Евроазије. Међународни евроазијски покрет је основан у Русији, 2003. године. Поред рада на очувању традиције, историје и културе у Русији, Евроазијски покрет се бави и представљањем и ширењем идеје Евроазије на свим континентима, свим важним друштвеним питањима, посебно у државама у којима постоји разумевање, сарадња или заједничка култура и традиција. Своју идеју покрет је представио и у Нишу кроз конференцију ’’Евроазија, језгро много поларног света’’. Конференцији је присуствовала и заменица градоначелнице Ниша Душица Давидовић.

 

  • Делегација Града Ниша предвођена градоначелницом Драганом Сотировски учествовала је на Међународном привредном сајму у Курску. Том приликом обновљени су братски односи два града после 16 година од потписивања Споразума о сарадњи. Драгана Сотировски је први градоначелник Ниша који је званично посетио Курск, град познат по славној историји. Битка код Курска у историји ратовања и једна од најзначајнијих савезничких победа током 1943. године. У Курску је одржан дводневни привредни скуп који је окупио делегације из целог света на коме су представљени облачинска вишња, индустријска зона Ниша, Научно-технолошки парк, наш образовни систем, туристички потенцијали града и околине, као и културно наслеђе Ниша и околине. Била је то прилика за повезивање привредника из Ниша и околине са курском привредном комором. Домаћини су изразили посебно интересовање за НТП и за сарадњу са нишким школама. Делегација Ниша обишла је школу која је „град у граду“ са базеном, фискултурним салама, савремено опремљеним кабинетима. Током боравка наше делегације у Курску, вођени су разговори са високим званичницима Турске, Индонезије, Порторика и Белорусије.

 

  • На Дан победе над фашизмом, шетњом од Логора Црвени крст до Споменика ослободиоцима на Тргу краља Милана, обележена је међународна манифестација “Бесмртни пук” у организацији Града Ниша и Амбасаде Руске Федерације у Србији. Представници Града Ниша положили су венац на споменик Црвеноармејцима испред Логора Црвени крст, а потом и на Споменик ослободиоцима Ниша на Тргу краља Милана. У име Града Ниша венац су положили градоначелница Ниша Драгана Сотировски и председник Скупштине Града Ниша др Бобан Џунић.

У околини Ниша, поред старог пута Ниш-Алексинац откривен je споменик посвећен совјетским војницима који су погинули приликом напада америчке авијације на Црвену армију 7. новембра 1944. године. Споменик је подигнут поводом 77 година победе над фашизмом у Другом светском рату, а открили су га руски амбасадор Александар Боцан-Харченко, министар унутрашњих послова Александар Вулин и градоначелница Ниша Драгана Сотировски. Спомен-обележје подигнуто је на иницијативу Руског центра за науку и културу „Руски дом“ у Београду и амбасаде Русије у Србији, уз подршку града Ниша и Друштва српско-руског пријатељства и руских сународника „Наисус“.

На позив Извршног комитета Витебска (Република Белорусија), Град Ниш је учествовао је на Међународном економском форуму који је одржан у онлајн формату и на коме су представљени економски и туристички потенцијали града. Успостављена је директна комуникација између Канцеларије за локални економски развој Града Ниша и Одсека за економски развој града Новополоцка из Белорусије.

На позив губернатора Санкт- Петербурга, градоначелница Ниша присуствовала је коктелу и церемонији откривања спомен – бисте Александру Невском, у Београду у Порти цркве назване по овом свецу, уприличеној поводом прославе 800. година од рођења овог великог руског кнеза и свеца Руске православне цркве.

Начелник Санктпетербуршког Универзитета државне противпожарне службе (ДПС) Министарства за ванредне ситуације (МЧС) Русије генерал-потпуковник Богдан Васиљевич Гавкаљук са сарадницима уручио је у Градској кући градоначелници Ниша Драгани Сотировски медаљу поводом обележавања 115. годишњице од оснивања њиховог универзитета и као почасној полазници њиховог Центра за реаговање у ванредним ситуацијама. Обуку за деловање у ванредним ситуацијама Драгана Сотировски завршила је на Санктпетербуршком Универзитету државне противпожарне службе Министарства за ванредне ситуације Русије 2019. године. Градоначелница Ниша са сарадницима разговарала је са високом делегацијом Санктпетербуршког Универзитета државне противпожарне службе Министарства за ванредне ситуације Русије о њиховом оперативном Центру, као и о унапређењу сарадње у области реаговања у ванредним ситуацијама која би била проширена и на области техничке и научне сарадње. Разговору са гостима из Русије о унапређењу сарадње присуствовали су градски већник Ненад Станковић, помоћница градоначелнице Ниша за међународну сарадњу Јована Митић, као и представници Српско-руског хуманитарног центра у Нишу.

У Павиљону у Тврђави отворена је изложба „Повратак генерала: 145 година од доласка руских добровољаца у Србију“, аутора проф. др Алексеја Тимофејева. Изложба приказује заједничку српско-руску историју и каква је била улога руских добровољаца у ослобађању Србије од Османског царства у српско-турским ратовима у другој половини 19. века после којих је уследило и признавање српске независности на Берлинском конгресу. Изложба садржи илустрације, фотографије, карте, документа из личне архиве генерала М. Г. Черњајева, предводника руског добровољачког покрета, која се чувају у Одељењу писаних извора Државног историјског музеја у Москви.
Организатори изложбе су Град Ниш, Галерија савремене ликовне уметности, Народни музеј у Нишу у сарадњи са Амбасадом Руске Федерације и Руским домом у Београду, као и Министарством културе Руске Федерације.

Церемонијом полагања венаца на Споменик погинулим красноармејцима, садњом дрвећа у новоотвореном и реконструисаном Меморијалном парку на Црвеном крсту, као и акцијом „Парк сећања“ обележена је 80. годишњица напада нацистичке Немачке на Совјетски савез у Другом светском рату. У току церемоније отворена је изложба „Непријатеља ћемо победити. Победа ће бити наша“ Федералне државне културне установе „Музеј Победе“. Захвалницу Граду Нишу за целокупни пројекат примила је заменица градоначелнице Душица Давидовић, а појединачне захвалнице уручене су председнику Скупштине града Бобану Џунићу, као и градским већницима Ненаду Станковићу и Адриани Анастасов.

 Градоначелница Ниша Драгана Сотировски разговарала је у Градској кући са Његовом екселенцијом амбасадором Руске Федерације Александром Боцан – Харченком о неговању традиционално пријатељских односа и унапређењу економске и културне сарадње, као и очувању меморијала на територији града Ниша који сведоче о заједничкој историји две земље. Том приликом разговарало се о помоћи Српско-руског хуманитарног центра (СРХЦ) граду и околини у време елементарних непогода, о радовима на уређењу парка испред Споменика погинулим совјетским војницима у Другом светском рату, као и о повезивању Ниша и руских градова авиолинијама после пандемије и туристичкој понуди Ниша која пружа могућност за унапређење даље сарадње. У разговору су учествовали и градски већник Ненад Станковић и председник Удружења српско-руског пријатељства и руских сународника „Наисус“ Ђорђе Јанковић.

 У нишкој Синагоги отворена је изложба „60 година од првог човековог лета у свемир“ у организацији Града Ниша, Друштва српско-руског пријатељства и руских сународника „Наисус“ Ниш и у суорганизацији Народног музеја Ниш. Отварању изложбе присуствовала је градоначелница Ниша Драгана Сотировски која је по отварању разгледала поставку фотографија које је обезбедила руска корпорација „Роскосмос“.

Полагањем венаца на Споменик ослободиоцима Ниша на Тргу краља Милана и на Споменик совјетским војницима страдалим у нишком инциденту, као и краћим културно-уметничким програмом, у Нишу је обележен Дан победе над фашизмом. На церемонији на Тргу краља Милана на Хотелу „Амбасадор“ истакнута је Георгијевска лента дужине 50 метара, симбол победе над фашизмом. Венце на Споменик ослободиоцима Ниша и Споменик совјетским војницима страдалим у нишком инциденту положиле су делегације Града Ниша на челу са градоначелницом Драганом Сотировски, Команде Копнене војске Републике Србије, Амбасаде Руске Федерације, Нишавског управног округа, Полицијске управе у Нишу, Српско-руског хуманитарног центра, градских општина и делегације удружења која негују традиције ослободилачких ратова.

У Народној библиотеци “Стеван Сремац”, у сарадњи са руском хуманитарном мисијом, отворена је Изложба руске литературе са циљем оживљавања интересовања за литературу те земље и неговања руског језика. На отварању изложбе говорио је директор Руског дома у Београду Јевгениј Александрович Баранов. Више од 1.000 наслова најзначајнијих дела руске књижевности, којим располаже библиотека, биће доступно љубитељима писане речи у просторијама Руског кутка.

Одржан радни састанак са директорком ПАТРАМ института Татианом Герингер и договорено да међународно признати руско-амерички мушки хор ПАТРАМ института гостује у Нишу на лето 2021. године и одржи концерт духовне руске православне музике. Овом приликом директорка Герингер најавила је снимање новог компакт-диска са делима Сергеја Васиљевича Рахмањинова у Манастиру светог Димитрија у Дивљани.

На дан Светог Саве, крсне славе Балканске козачке војске, атаман тог удружења Војислав Видаковић са сарадницима срео се са градоначелницом Ниша Драганом Сотировски коју је обавестио о активностима на очувању козачке традиције и развијању културне сарадње два братска народа. Козаци су као добровољци учествовали у ратовима за ослобођење Србије од Турака и у околини Витковца сахрањено је око 4.000 Козака.

  •  У Градској кући одржан је радни састанак са кодиректором Српско-руског хуманитарног центра Андрејем Мамченковим. Како је нагласила градоначелница Драгана Сотировски, Нишу недостаје један оперативни центар за деловање у ванредним ситуацијама и у тој области добро би дошла саветодавна помоћ Српско-руског хуманитарног центра. Мамченков је пренео градоначелници спремност Центра да пружи граду сву помоћ у формирању једног градског оперативног тима, коме би били на располагању капацитети, потенцијали и могућност обуке у Центру.
  • Андреј Манченков, досадашњи заменик начелника Националног центра за управљање у кризним ситуацијама Министарства за ванредне ситуације Руске Федерације, нови је кодиректор Руско-српског хуманитарног центра. Нови кодиректор РСХЦ-а представљен је на пријему код заменика градоначелника Ниша проф. др Милоша Банђура у Градској кући, а том састанку присуствовао је начелник Департмана за међународну сарадњу руског Министарства за ванредне ситуације Владимир Салавјов.
  •  

  • Руски хор „Капела дечака и младића” Свердловске дечје филхармоније из Јекатеринбурга, на челу са уметничким руководиоцем, Фридрихом Вејсгејмом, одржао је свечани концерт пред препуном салом Народног позоришта у Нишу. Наступ једног од најпознатијих хорова у свету овог типа омогућила је компанија НИС.
  •  

  • Oко 700 представника спасилачких јединица из Србије, Русије, Босне и Херцеговине, Северне Македоније, Мађарске, Турске, Кубе и Руско-јерменског хуманитарног центра боравило је у Нишу у склопу Међународне вежбе у области управљања последицама ванредних ситуација „СРБИЈА 2019“ коју су заједнички организовали Министарство унутрашњих послова Србије и Министарство за ванредне ситуације  Руске Федерације. Токлом три дана на више локација у Нишу и околини представници спасилачких јединица демонстрирали су обученост и опремљеност за деловање у случајевима ванредних околности и елементарних непогода.
  •  

  • Поводом Дана победе над фашизмом у Нишу је гостовао хорски квартет из руског града Перма. У Градској кући уметнике из Перма примио је заменик градоначелника проф. др Милош Банђур који је овом приликом уручио гостима из Русије уметничку слику са симболима Цара Константина рођеног у Нишу.
  •  

  • У Нишу је одржана Међународна конференција “Могућности за ширење економске сарадње између Русије и земаља Балканског полустрва у оквиру тренутне политичке ситуације” у организацији  Балканско- Руског економског форума уз финансијску помоћ Фонда подршке јавној дипломатији А.М.Горчаков Министарства спољних послова Руске Федерације и Града Ниша. Циљ конференције је стварање платформе за размену знања, информација и контаката у циљу проширења трговине и инвестиција, што је и у духу намера међудржавне српско-руске комисије за економску сарадњу и технички развој, која има у плану повећање трговинске размене Србије и Русије.
  •  

  • Делегација Града Ниша учествовала је на Другом међународном форуму старих градова у руском граду Рјазању, који је одржан под окриљем Комитета Руске Федерације за УНЕСКО, а у организацији Министарства културе и туризма Рјазањске области. Услов за учеће на овом Форуму био je да је град старији од 500 година. Главне теме Форума биле су архитектура, историја, културна баштина, позориште, фотографија и гастрономски туризам, а за време трајања ове манифестације одржана је и прва седница Асоцијације старих градова. Представници Града Ниша учествовали су у раду Форума са три теме – Могућности и правци сарадње древних градова, Културна баштина Ниша током две хиљаде година постојања и Реализација мера за унапређење тргова, приобаља, улица, пешачких зона, паркова и других јавних површина. Како су истакли организатори, одржавање овог Форума треба да послужи учвршћивању и развијању културних веза између градова, региона и држава.
  • Пре тачно 10 година руски специјалци започели су деминирање терена и писте аеродрома у Нишу.Овим поводом на терминалу аеродрома откривена je спомен-плоча. Церемонији су присуствовали највиши градски функционери и аташе за културу и први саветник Амбасаде Руске Федерације Александар Николаевич Конанихин.Поред касетних бомби, руски специјалци открили су и четири авио бомбе, пет минобацачких мина, седам метака за противавионски топ и један детонатор, а поједини делови арсенала потичу још из Другог светског рата. Током рада деминера прегледано је више од 704.000 квадратних метара на аеродрому и његовој околини. Влада Руске Федерације тада је одобрила за разминирање нишког аеродрома помоћ у износу од шест милиона долара. Ова спомен плоча представља скроман знак захвалности грађана Ниша ,за стручно обављен посао уклањања заосталих бомби са подручја аеродрома.
  • У граду Калуга потписан је Споразум о сарадњи између Ниша и овог руског града. Споразум који је потписао заменик градоначелника Проф. др Милош Банђур подразумева успостављање директних контаката између локалних власти и непрофитних организација, унапређење привредне, економске, трговинске, научно – техничке сарадње, сарадње у области пољопривреде, културе, уметности, омладинске политике, спорта и туризма, развој инвестиција и иновативних активности, као и стварање повољних услова за успостављање свестраних контаката између представника наша два града.
  •  

  • Амбасадором Руске Федерације у Србији Александар Чепурин и градоначелник Ниша Дарко Булатовић присуствовали су свечаном отварању просторија Друштва српско-руског пријатељства и сународника Наисус и првом Међународном фестивалу традиционалних руских пића у Официрском дому у Нишу.
  •  

  • Обележена је петогодишњице постојања и рада Српско-руског хуманитарног центра (СРХЦ) у Нишу, поводом чега је организован међународни форум са гостима из Руске Федерације, Јерменије, Македоније, БиХ и Мађарске.
  • Представници руске делегације из Ростова и удружења козачких привредника састали су се са руководством Града Ниша како би разговарали о потенцијалима Ниша и околине за успостављање економске сарадње, посебно у области пољопривреде. Ово је само први у низу састанака који ће се организовати у циљу повезивања руских и српских пољопривредних произвођача, како би се, у складу са потребним стандардима, повећао извоз домаћих производа на тржиште Русије.
  •  

  • Делегација Града Ниша посетила је братски Курск, у Руској Федерацији, поводом прославе Дана овог града. Посебан повод за ову посету било је обележавање десет година од потписивања Споразума о сарадњи између Ниша и Курска.
  •  

  • У оквиру Фестивала градова побратима, у руском граду Белгороду, обележен је Дан града Ниша и српске културе. У фоајеу Белгородског драмског позоришта М. С. Шћепкина, које већ седам година сарађује са Народним позориштем Ниша, приказана је тематска изложба фотографија нишког фотографа Даворина Динића „Сенке старог Ниша”, као и филм о Нишу, а одржано је и културно-уметничко вече, на коме су учествовали студенти из Србије, који студирају на Белгородском факултету уметности и културе.
  • Амбасадор Руске федерације Александар Чепурин и градоначелник Ниша проф. др Зоран Перишић отворили су фестивал Дани руског дечијег филма. Програм фестивала предвиђа приказивање 15 анимираних, 2 играна и 4 документарна руска филма. Дани руског дечијег филма у Србији «Бајке детињства» се одржавају у оквиру социјалног пројекта „Руси на Балкану“. Фестивал се организује уз финансијску подршку Министарства културе Руске Федерације и уз организациону подршку Амбасаде Руске Федарације у Србији, Руског Дома у Београду и других партнера.
  •  

  • Заменик градоначелника Ниша, Љубивоје Славковић и градски већник Милош Банђур примили су у Градској кући представнике пријатељских градова Курска и Белгорода, који су поводом градске славе боравили у Нишу.Током пријема било је речи о сарадњи у економском смислу, али и могућностима за културно и историјско упознавање двеју нација које су се одувек сматрале пријатељима.
  • У Нишу је одржана 20. годишња конференција Међународног јавног фонда јединства православних народа, на тему “Држава-црква-друштво: Историјске лекције и перспективе”. Конференција је трајала три дана, а своја предавања презентовали су свештеници православних цркава и бројни домаћи и страни теолози и теоретичари религија.
  • Нафтна индустрија Србије и ове године расписала је јавни конкурс за доделу финансијских средстава за реализацију пројеката из области спорта, културе, заштите животне средине, науке и социјалне заштите. Јавни конкурс, који је и ове године реализован под слоганом “Заједници заједно”, расписан је на територијама градова Београд, Нови Сад, Панчево, Зрењанин, Ниш, Чачак и општина Кикинда, Нови Бечеј, Кањижа, Житиште и Србобран. Из Ниша је подржано 13 пројеката у укупном износу од пет милиона динара.
  • Представници руске стране Српско руског хуманитарног центра на свечаности у Градској кући уручили су кључеве 10 теренских возила марке Лада Нива српској страни, као део помоћи овом Центру за реаговање у ванредним ситуацијама.
  • Делегације градова Белгорода и Курска боравиле су у Нишу поводом прославе Градске славе, а наставак добре сарадње формализован је потписивањем Споразума о братимљењу и сарадњи са градом Белгородом и откривањем спомен плоче у улици која ће убудуће носити назив “Курска улица”.
  • Концертом хора Сретењског манастира из Москве, 17. јануара у Народном позоришту у Нишу, свечано је почело обележавање јубилеја 17 векова Миланског едикта. Хор Сретењског манастира, међународно признати духовни хор са традицијом дугом шест векова, поред тога што два пута недељно пева на литургијама у манастирима и храмовима, наступа на разним манифестацијама широм света, а већ неколико пута је гостовао у Србији.
  •  

  • Делегација руских привредника које је предводила госпођа Олга Белкова, власница консултантске куће која представља руске привреднике заинтересоване за инвестирање у Србију, посетила је Град Ниш. Посебна пажња током састанка била је посвећена улагањима у област пољопривреде која би могла бити реализована кроз изградњу пластеника.
  •  

  • Под слоганом “Заједници заједно”, Нафтна индустрија Србије расписала је позив за јавни конкурс за пројекте у локалним заједницама у којима ова компанија послује. Укупна вредност овог пројекта била је 88 милиона динара и реализован је у оквиру НИС-овог корпоративног програма “Сарадња ради развоја”, који ова компанија спроводи већ пет година заредом. Ове године компанија НИС у потпуности је расподелила средства путем јавног конкурса. У складу са Условима и пропозицијама јавног конкурса, одабрано је 17 пројеката из области спорта, културе, заштите животне средине, науке и помоћи социјално угроженим групама са територије Ниша, који су финансијски подржани овим програмом.
  • У Градској кући, годину дана од отварања Српско – руског хуманитарног центра у Нишу, потписан је трогодишњи план развоја тог Центра. План су потписали министар за ванредне ситуације Руске Федерације Владимир Пучков и министар унутрашњих послова Републике Србије Ивица Дачић.
  •  

  • У Народном позоришту приказана је представа Белгородског државног академског драмског позоришта „Ноћ на Светлој улици”. Ово гостовање реализује се кроз дугого сарадња између позоришта Ниша и Белгорода, која подразумева размену уметника, учешће на колонијама, гостовања представа и сл.
  • У званичној посети Граду Нишу, током прославе Градске славе – Дана цара Константина и царице Јелене, боравиле су делегације градова Курска и Белгорода.
  • На аеродрому „Константин велики”изведен је демонстрациони лет руског авиона за гашење пожара “беријев Б 200”. Демонстрационом лету присуствовали су министар унутрашњих послова Србије Ивица Дачић, министар за ванредне ситуације Руске Федерације Владимир Пучков, министар одбране Небојша Родић и градоначелник Ниша проф. др Зоран Перишић.
  • На згради Народног позоришта у Нишу откривена је спомен плоча архитекти Всеволоду Татаринову, који је 1937 године пројектовао ову зграду, по узору на зграду минхенског театра. Спомен плоча посвећена архитекти Татаринову постављена је на предлог Амбасаде Руске Федерације у Србији, уз помоћ Града Ниша и Завода за заштиту споменика културе Ниша.
  • Након званичног потписивања Споразума о оснивању Српско-руског хуманитарног центра и Статута у Градској кући у Нишу, Српско-руски Хуманитарни центар за ванредне ситуације званично је почео да ради. Споразумом који су потписали министар унутрашњих послова Ивица Дачић и заменик министра за ванредне ситуације Руске Федерације Владимир Андрејевич Пучков, правно је регулисан рад Центра. Центар је намењен за брзо реговање код пожара, природних катастрофа и технолошких хаварија, а поред Србије спасиоци из овог Центра покриваће и подручје целог региона од Хрватске, Црне Горе до Македоније.
  • Потписивањем Споразума о социо-економској сарадњи за 2012. годину, трећу годину заредом озваничен је наставак сарадње компаније НИС а.д. и Града Ниша.
  • Споразум, чија је вредност десет милиона динара, предвиђа подршку НИС-а при реализацији пројеката од значаја за Град Ниш. Први пут ове године уведен је нови принцип расподеле новчаних средстава: 50 одсто средстава расподелио је Град самостално, а преосталих 50 одсто било је намењено за пројекте из области спорта, културе, екологије, науке и хуманитарних делатности, који су изабрани путем Јавног конкурса. Конкурсом је подржано седам пројеката из Ниша.
  • Градоначелник Ниша Проф. др Зоран Перишић организовао је пријем за руске пилоте који су активно учествовали у гашењу пожара на неколико локација у Србији. Преко 30 пилота руског Министарства за ванредне ситуације свакодневно је учествовало у гашењу ватрених стихија које су претиле становницима западне Србије.
  • У реновираној хали Спортског центра „Чаир“ одржан је концерт „Кубанског козачког хора“. Овај концерт је одржан у оквиру јубиларне међународне турнеје ансамбла. Покровитељ гостовања у Србији и генерални спонзор концерта у Нишу је „Југоросгаз“ а.д.
    Акционарско друштво „Југоросгаз“ је овај концерт, у знак прославе свог петнаестогодишњег рада, поклонило грађанима Ниша и целе Јужне Србије.
  • На нишком Аеродрому “Константин Велики” потписана су докумената о формирању Регионалног хуманитарног центра за реаговање у ванредним ситуацијама. Документа су потписали министар унутрашњих послова Републике Србије Ивица Дачић и министар за ванредне ситуације Руске Федерације Сергеј Шојгу. Центар ће бити задужен за реаговање у природним и хемијским катастрофама.
  • Међународни фестивал стваралаштва „Песме и плесови народа света – Примењена уметност“, у организацији Непрофитне организације „Агенција за међународне пројекте у области културе, образовања и спорта“ (IPCES) из Москве одржан је у Нишу.
  • Потписан Споразум о социјално економској сарадњи између Града Ниша и НИС а.д. Нови Сад. Укупан износ новчаних средстава, које НИС а.д. овим Споразумом донира Граду Нишу, износи 10.000.000 динара, a намењен је реализацији Програма и манифестација на територији Града, у току 2011. године.
  • Међународни форум руског језика и књижевности поводом 300 година од рођења Михаила Васиљевича Ломоносова, у организацији Непрофитне организације „Агенција за међународне пројекте у области културе, образовања и спорта“ (IPCES) из Москве
  • Потписан Споразум о социјално економској сарадњи између Града Ниша и НИС а.д. Нови Сад
  • Потписан Протокол о сарадњи између Града Ниша и Нафтне компаније „ЛУКОИЛ – Беопетрол“ АД из Београда
  • Сарадња Града Ниша са Предузећем за изградњу гасоводних система, транспорт и промет природног гаса „ЈУГОРОСГАЗ“ А.Д. Београд:
  • Закључен Споразум о заједничким активностима на гасификацији Ниша, између Града Ниша и Предузећа „ЈУГОРОСГАЗ“ А.Д. Београд.
  • Потписан Протокол између Града Ниша и Предузећа „ЈУГОРОСГАЗ“ А.Д. Београд о наставку гасификације и изградњи дистрибутивне мреже.
  • Братимљење Ниша и Курска
  • У фебруару 2005. године, тадашњи градоначелник Курска упутио је предлог Граду Нишу за братимљење и званичну сарадњу.
  • Скупштина града Ниша је 29. марта 2005. године донела одлуку о прихватању Споразума о пријатељству и сарадњи између градова Курска и Ниша, а у мају исте године Влада Републике Србије дала је сагласност на ову Одлуку.
  • 24. септембра 2006. потписан је Споразум о сарадњи између Града Ниша и Курска. Циљ овог Споразума је учвршћивање и развијање пријатељства и економских односа између градова, сарадња у области индустрије, малог и средњег бизниса, науке, културе, туризма и других области, уз учешће привредних субјеката доступних на територији градова.