Гасни интерконектор Србија-Бугарска пуштен је у рад у мерно-регулационој станици у Трупалу крај Ниша. Гасни интерконектор Србија-Бугарска пуштен је у рад у мерно-регулационој станици у Трупалу крај Ниша, што је оцењено као велики дан за Србију, регион и Ниш.
Свечаности поводом почетка рада интерконектора присуствовали су председник Републике Србије Александар Вучић, председник Републике Азербејџан Илхам Алијев, председник Републике Бугарске Румен Радев и амбасадор ЕУ у Србији Емануел Жиофре, који су притиском на дугме на екрану симбилично пустили у рад интерконектор.
Изградња гасовода дужине 109 километара од Ниша до Димитровграда трајала је 12 месеци. Укупна дужина гасовода је 170 километара, док је укупна вредност радова 85,5 милиона евра.Пројекат је финансиран делом кроз безповратну помоћ ЕУ, у висини од 49,6 милиона еврака. Република Србија је за овај пројекат идвојила 15 милиона евра и 7,5 милиона евра за припремне радове и пројектовање.
Председник Србије Александар Вучић се на свечаности само кратко обратио окупљенима, пожелео добродошлицу и истакао да изградња гасовода представља победу. У претходне 4 године урађено је више за гасне интерконекције, него што је урађено у претходних 70 година, казао је Вучић, док је министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић је данашњи дан представила великим даном за односе Србије, Бугарске и Азербејџана. Додала је да је овај гасни интерконектор од изузетног значаја за даљу гасификацију Србије, пре свега Ниша, Пирота и Беле Паланке.
Председник Републике Азербејџан Илхам Алијев је нагласио да ће Србија бити девета земља у коју Азербејџан извози гас и да су поуздани сарадници.
Свечаној церемонији присуствовао је и председник Републике Бугарске Румен Радев који је овом приликок нагласио да је овај гасовод симбол успешне и плодоносне сарадње Србије, Бугарске и Азербејџана која води ка сигурном расту.
Емануел Жиофре, амбасадор ЕУ у Србији је истакао да се гасоводом Србија повезује са Бугарском и Европом. Гасовод омогућава да се елиминишу загађивачи попут угља.






