Актуелно

Отворена изложба „Били смо бегунци“ о потресним судбинама прогнаних Словенаца

У изложбеном простору у спомен комплексу некадашњег нацистичког логора „Црвени крст“, отворена је изложба под називом „Били смо прогнаници“, која враћа у време најмрачнијег поглавља 20. века, али и подсећа на светле трагове људскости, солидарности и саосећања. Поставка је посвећена словеначким избеглицама које су током Другог светског рата, протеране из својих домова, уточиште пронашле управо у Србији – земљи под окупацијом, али са народом који није заборавио шта значи бити човек.

Изложба кроз архивске документе, фотографије и лична сведочења осветљава судбине хиљада Словенаца који су током Другог светског рата насилно протерани са својих огњишта и уточиште пронашли у окупираној Србији. Њихов спас – биле су отворене куће и велика срца обичних људи.

Изложбу је званично отворио помоћник градоначелника Ниша Вили Хаџић који је истака да у поставци можемо видеити мноштво сведочанстава о данима патње и невоља невиних људи током Другог светског рата.

,,Зато, ова изложва представља део важне културе – културе сећања, која је подједнако важна за све, а посебно за младе људе као опомена на зло доба и поука да се такве и сличне околности више никоме не понове. Али, понављају се! И то пред очима ,,цивилизоване” Европе. Зато не можемо а да се не сетимо савремених прогнаника, Срба протераних из многих делова бивше Југославије, па чак и из своје колевке – Косова и Метохије. Они се још нису вратили својим домовима! Њихово прогнанство и даље траје”, поручио је Вили Хаџић.

„Ово није само изложба о прогонима и патњи, већ и о добродошлици, о људима који су, иако сами под немачком чизмом, отварали врата својих домова непознатима, делили хлеб и огњиште“ – каже за наш портал др Ивана Груден Милентијевић, историчарка, виши кустос Народног музеја и ауторка монографије о Словенцима у Србији током рата.

Како објашњава, Словенце су нацисти најпре насилно протеривали са територије данашње Словеније – у НДХ, касније и у Немачку, али су многи завршили у Србији. Изложба на Црвеном крсту бележи како су изгледале те масовне миграције, али још више – како је изгледала свакодневица избеглица које су овде стигле готово без ичега.

Пре отварање изложбе, за госте из Марибора и њихове домаћине из Градске општине Палилула која дуги низ година одржава пријатељске односе са овим градом у Словенији, уприличен је пријем у Градској кући.

Уважене госте поздравили су Градоначелник Драгослав Павловић и већница Ивана Цветковић која је посебно истакла огромну вредност и значај оваквих посета и заједничких манифестација, попут данашње изложбе, којима се појачава пријатељство два народа и стварају услови да се добри односи Ниша и Марибора у будућности учине још бољим и садржајнијим на свим пољима.

Још садржаја