Медијана
![]() Медијана, предграђе античког Ниша |
|
Крајем III и почетком IV века почиње рездобље тетрархије – четворовлашћа када су неки од царева рођених на просторима данашње Србије, владали огромним Царством чије су се границе протезале од Британских острва до Мале Азије, од Дунава, Рајне и Мајне до Северне Африке. Максимилијан Херкулије, Констанције Хлор, Галерије, Лициније и Константин Велики у неколико деценија своје владавине, учинили су свој завичај средиштем Империје и саградили у њему градове, палате, виле и друге грађевине равне онима у дотадашњим центрима античког света. Неке од ових грађевина добро су познате, друге се тек сада откривају, а не мали број чека будуће истраживаче.

Пренео је престоницу на исток у Константинопољ 330. године и поставио темеље новом византијском царству. Као цар, Константин се одужио свом родном граду изградивши раскошну резиденцију у луксузном предграђу античког Ниша – Медијана. Константин је често боравио у њој и ту завршавао државничке послове. Историјски списи сведоче о законима из 315. 319. 324. и 334. године, потписаним у Наису. Имао је два сина Констанција и Констанса који су наставили очеву традицију.
Године 350. према Хијеронимовој хроници, заповедник подунавске војске Ветраније проглашен је за цара у Сирнијуму, а исте је године у Наису, пред Констанцијем, положио инсигније царске власти. Ова збивања, карактеристична за раздобље војничких царева, када је судбина Царства решавана далеко од престонице, на бојиштима, уз присуство војске, узбуђивала су савременике и истицала у први план области и градове у којима су се ти догађаји одигравали. Тако је у походу против Констанција у Наису, крајем 361.г. боравио отпадник Јулијан. У току два месеца боравка Јулијан је из Наиса упућивао дуге посланице Сенату, Атињанима, Коринћанима и другима тражећи међу њима своје присталице. У Наису 364.г борави Валентијан и ту издаје више царских едикта. Према податку из Олимпиодорових одломака, Наис је био родно место још једног римског цара Констанција III (425.г.), мужа Гале Плацидије, оца Валентијана III.

Вила је раскошно декорисана о чему сведоче стубови, базе и капители од мермера, различитих размера, рељефи на капителима пиластара и парапетним плочама, остаци зидне облоге од разнобојног, скупоценог мермера, фреске и друго. Добро су сачувани подови у мозаику који су прекривали читав трем перистила (око 450м2) и дворану за аудијенције. Мозаици у трему су геометријски. Фигурални мозаици смештени су на улазу у дворану за аудијенције. Средишњи део дворане покривен је широким четвороугаоним пољем са геометријским шарама живих боја.

-
- А – улаз и вилу
- B – пространи трем перистила ширине три метра, оивичава унутрашње двориште (62,2х35,4м) низом стубова од белог мермера
- C – просторије подједнаких размера
- D – просторија дужине 18,6 и ширине 11,6 метара
- E – наглашен подијум уздигнут три степеника
- F – просторије
- G – источно од дворане за аудијенције смештен је мањи нимфеј чије везе са околиним просторијама засада остају
- 1,2 – улаз у купатило
- 3 – свлачионица
- 4 – просторија за вежбање
- 5 – топле каде
- 5а – просторија за знојење
- 6 – хладно купатило
- 7,8 – просторије које нису грејане
- 9 – ложиште
Житница је смештена западно од виле на удаљености од око 150м. У питању је пространа грађевина правоугаоне основе (91х27м), подужном осом оријентисана у смеру исток-запад. Уз западни зид објекта налазе се базени дубоки 1,40м који су служили за складиштење текућине (уља и вина).

А – простор житнице
B – улаз у житницу
C, C1 – издвојене просторије
D – издвојени тракт
Е – камени праг са довратницима од опеке ширине 2,5м
Водоторањ је објекат којим се завршавао сваки римски аквадукт. Одавде се вода разводила у чесме и фонтане, базене, терме, а можда и у канале за наводњавање. Подужном осом оријентисан је у смеру север-југ. Висинска разлика између места на коме је постављен водоторањ и равнице у којој су размештени Медијански објекти износи 10м.

А – базени
B – кула водоторња
C – гравитациони канал
Е – главни канал
F – ревизиони канал
G – одводни канал