После Београда и Новог Сада, и Ниш је добио Институт Конфуције, који ће, како се очекује, допринети унапређењу сарадње Републике Србије и НР Кине.
Пригодној свечаности на Филозофском факултету и згради Универзитета у Нишу, поред представника ове високошколске институције Града Ниша и Нишавског округа, присуствовао је и амбасадор Кине у Србији, Ли Минг.
Институт Конфуције је културно-образовни пројекат који ће омогућити студентима и љубитељима кинеског језика и културе да се упознају са богатом традицијом и мудрошћу древне Кине, а aмбасадор Ли Минг је нагласио важност овог догађаја за јачање односа између две земље.
„Језик је мост између наших земаља. Што више разумемо језик, боље разумемо културу, а то отвара пут за бољу економску, културну и академску сарадњу“, рекао је Ли Минг. Такође, он је истакао улогу Института Конфуције у јачању пријатељских односа и међусобног разумевања између Србије и Кине.
Ивана Цветковић, члан Градског већа Ниша, истакла је да је значај отварања Института огроман и да је ово велики догађај за Ниш.
,,Кина је наш важан партнер и у области науке, привреде, и културе. Стога је веома значајно што су ђаци, студенти и грађани Ниша добили прилику да се боље упознају и са кинеском културом и са кинеским језиком“, рекла је већница Цветковић.
Институт Конфуције у Нишу представља трећи такав институт у Србији, али први на југу земље, чиме овај регион добија прилику да постане средиште учења кинеског језика и промовисања кинеске културе.
„Ово је важан корак за ширење кинеског језика и културе, али и за унапређење економске сарадње између Србије и Кине“, изјавио је Иван Јовановић, продекан за међународну сарадњу и српски директор Института Конфуције.
Како је речено, Институт Конфуције у Нишу такође поставља темељ за оснивање Катедре за синологију на Филозофском факултету, чиме ће студенти имати могућност да се дубље посвете проучавању кинеског језика и културе.