Сједињене Америчке Државе

Сједињене Америчке Државе је федерална  уставна република коју чини педесет држава и један федерални округ. Држава се углавном простире у централном делу Северне Америке, где се, између Тихог и Атлантског океана, налази четрдесет осам савезних држава и федерални округ са главним градом Вашингтоном. Овај континентални део се на северу граничи са Канадом, а на југу с Мексиком. Савезна држава Аљаска налази се на северозападу континента и граничи се са Канадом на истоку и Руском Федерацијом на западу, преко Беринговог мореуза, док се савезна држава Хаваји налази у Тихом океану. Сједињеним Државама такође припада неколико острвских територија широм Кариба и Пацифика.

  • Амбасадор САД-а у Србији Кристофер Хил и градоначелница Ниша Драгана Сотировски обишли су Центар за пружање услуга из области социјалне заштите „Мара“ који је реконструисан средствима Програма хуманитарне подршке Европска команде Војске САД –а у износу од 442.000 долара. Захваљујући донацији проширени су капацитети Центра „Мара“ који сада има канцеларије за професионално особље за помоћ деци са сметњама у развоју и за личне асистенте особама са инвалидитетом. Корисници сада имају на располагању имају више од 1.200 квадрата.
  •  

  • Градоначелница Ниша Драгана Сотировски потписала је Меморандум о сарадњи и спровођењу четворогодишњег пројекта „Економско оснаживање особа са инвалидитетом“, вредног два милиона долара у коме Ниш учествује заједно са још пет градова из Србије. Потписници Меморандума су и Национална служба за запошљавање, Привредна комора Србије и Национална организација особа са инвалидитетом. Пројекат финансира Америчка агенција за међународни развој (УСАИД) а спроводи Форум младих са инвалидитетом. Други партнери пројекта су Kаритас Србије, Фондација Ана и Владе Дивац, Смарт Kолектив и Центар за самостални живот особа са инвалидитетом Србије. Главне активности четворогодишњег пројекта су унапређење запошљивости особа са инвалидитетом путем психосоцијалне подршке, каријерног вођења, радне праксе и обука за тржиште рада, подстицање предузетништва међу особама са инвалидитетом тако да имају приступ капиталу, тржиштима, техничкој помоц́и и мрежама на равноправној основи са другима и промовисање подстицајног окружења које одговара инклузивном економском развоју за особе са инвалидитетом: сарадња са послодавцима, унапређење националних и локалних политика и подршка шире јавности.

  • У Србији је започет пројекат „Улагање у развој енергетских потенцијала“ који финсансира Америчка агенција за међународни развој (USAID) у сарадњи са мисијама USAID -а у 11 држава укључујући и Србију. Улагање у енергију је други скорашњи пројекат USAID -а у Србији и комплементаран је са текућим билатералним пројектом „Боља енергија“ који је почео у новембру 2021. године. Овај регионални пројекат, вредан 20 милиона долара, трајаће наредних пет година имајући пред собом два главна циља – да се побољша безбедност, поузданост и ефикасност регионалне снабдевености енергентима тако што ће се унапредити инвестиције у свим сегментима енергетике и да се развију пројекти који су спремни за инвестиције. Дејвид Браун, директор одељења за техничку подршку USAID Бироа за Европу и Азију, предводио је делегацију, која је у Нишу представила овај пројекат.
  •  

  • Градоначелница Ниша Драгана Сотировски учествовала је на дводневној регионалној конференцији земаља Западног Балкана у Тирани, у организацији Америчке привредне коморе у Албанији у координацији са амбасадама САД-а у региону. Ниш је био једини град учесник из Србије на конференцији на којој је градоначелница Ниша била панелиста о теми „Загађење ваздуха, управљање отпадом и важност рециклирања“. Учесници скупа били су градоначелници Сарајева, Бара, Тиране, Бања Луке, Струмице, Будимпеште, Котора, Мостара, као и реномиране компаније које се баве тим областима у свету, a који су покушали да одговоре на питања шта су њихови градови постигли у поменутој области односно да прикажу своје иновације, услуге и платформска решења у вези са поменитм областима и паметним решењима као потенцијални начин да се градови и општине Западног Балкана развијају у паметне градове. Земље региона су признале Европски зелени договор као нову стратегију у циљу модерне, климатски неутралне и конкурентне економије која ефикасно користи ресурсе, а Србија је већ предузела конкретне кораке у том правцу. Важну улогу у остваривању усвојене Зелене агенде имају јединице локалне самоуправе.
  •  

  • Нова директорка USAID Мисије у Србији Брук Ајшам обишла је партнере из Ниша чије је пројекте USAID подржао током две деценије сарадње – од од унапређења енергетске ефикасности до пружања тачних информација професионалних медија за грађане; од помагања грађанима да кроз организације цивилног друштва помажу једни другима до помоћи дивљим животињама; од сарадње са градским властима на креирању бољег окружења за пословање до помоћи самим предузетницима.
  •  

  • „Боља енергија“ је петогодишњи пројекат који финансира Америчка агенција за међународни развој (USAID). У новембру 2021. Овај пројекат настоји да побољша енергетску ефикасност у јавним комуналним предузећима за производњу и дистрибуцију топлотне енергије у Србији и умањи зависност Србије од фосилних горива кроз спровођење пилот пројеката унапређења ефикасности система даљинског грејања. Ове године три топлане завршиле су прве пројекте намењене енергетској ефикасности у оквиру овог пројекта, за који су добиле новац и техничку подршку, а то ће допринети и ефикасности топлана и даљинског грејања у Нишу, Kњажевцу и Сомбору. Градска топлана у Нишу добила је систем за мониторинг и детекцију цурења у систему даљинског грејања, уз помоћ кога ће моћи да реагују брзо и ефикасно и смање губитке воде и топлоте у мрежи. Ово је други пројекат који Градска топлана Ниш реализује са USAID -ом у последње три године. Први пројекат је био у унапређењу котловског постројења.
  •  

  • USAID и Транспарнтност Србија похвалили си Град Ниш за значајан раст оцене за транспарентност за 2022. годину. То је подстрек за наставак рада органа Града Ниша како би свим грађанима послове из њихове надлежности учинили јасним, доступним и ефикасним. Општине и градови У Србији се оцењују на основу 95 индикатора који показују да ли су на интернет страници и у службеним просторијама доступне кључне информације о раду органа локалне самоуправе и да ли ти органи поступају транспарентно. Оцене су у распону од 0 до 100. Истраживање спроводи Транспарентност Србија.
  •  

  • Амбасадор Сједињених Америчких Држава у Србији Kристофер Хил посетио је данас стационар Специјалне болнице за психијатријске болести у Горњој Топоници који је потпуно обновљен путем Програма хуманитарне помоћи Европске команде војске САД –а. Укупно 400.000 америчких долара је уложено у реновирање ове болнице. Европска команда Војске САД донирала је у последњих неколико година око три милиона долара за реновирање и опремање здравствених и социјалних установа у Нишу и околини.
  • На Медицинском факултету у Нишу отворена је савремена лабораторија за медицинску генетику за коју је целоклупну опрему у вредности од 500.000 долара донирала Kоманда Америчке војске за Европу и амбасада САД у Србији. Лабораторију су свечано су отворили амбасадор те земље Енотони Годфри, деканица Медицинског факултета Добрила Станковић Ђорђевић, директор Универзитетског клиничког центра Ниш Зоран Перишић, председник Kлуба српско- америчког пријатељства Драган Милић и градоначелница Ниша Драгана Сотировски. Лабораторија носи име познатог српског добротвора Џона Фротингема а његова биста се налази у холу лабораторије.
  • Високи званичник Стејт Департмента Џејмс Мерц, задужен за координацију америчке помоћи Србији, боравио је у Србији од 23. до 25. септембра. По сопственој жељи, током ове кратке посете, високи званичник обишао је Ниш како би се ближе упознао са пројектима које УСАИД спроводи у нашем граду. Конкретно, ради се о два пројекта које ЈКП „Градска топлана“Ниш спроводи у сарадњи са УСАИД-ом, а који се тичу енергетске ефикасности и донеће озбиљне уштеде енергената. У оквиру званичне посете локалној самоуправи, господина Мерца примио је заменик градоначелника Ниша проф. др Милош Банђур. Он је нагласио значај пројеката које УСАИД спроводи у Нишу, односно конкретну добробит за наше грађане. Такође, заменик је упознао високог госта са социо-економском ситуацијом у граду. Господин Мерц показао је интересовање за пројекте који су до сада спроведени у нашем граду током готово две деценије сарадње са УСАИД-ом, међу којима су најзначајнији отварање Канцеларије за економски развој, пројекат одрживог локалног развоја, програм за реформу локалне самоуправе у Србији (СЛГРП), оснивање Зоне унапређеног пословања Нишка варош и други. Високи званичник Сједињених држава исказао је задовољство свиме што наша Влада и локална самоуправа чине за добробит грађана и најавио нова улагања и помоћ граду, нарочито на пољу енергетике.
  •  

  • Помоћник директора Америчке агенције за међународни развој USAID Брок Бирман потписао је Меморандум о разумевању са градоначелницима Ниша, Чачка и Панчева, чиме је отпочео нови пројекат који има за циљ унапређење ефикасности градских топлана у овим градовима. Пројекат за енергетску ефикасност у Србији трајаће две године, а његова вредност је 2,1 милион долара. Циљ је смањење потрошње енергената кроз побољшану ефикасност грејања на локалном нивоу.
  •  

  • Америчка делегација предвођена војним аташеом Амбасаде САД-а у Србији Робертом Хамилтоном и представницима америчке хуманитарне организације (SPIRIT OF AMERICA) боравила је у Нишу. Овом приликом посетили су Центар за дневни боравак деце, омладине и одраслих лица ометених у развоју Мара и уручили донацију у виду рачунарске опреме.
  • Градоначелник Ниша Дарко Булатовић са сарадницима састао се са министром заштите животне средине Гораном Триваном и привредно-политичком делегацијом државе Мериленд из САД-а којима је презентовано неколико пројеката из области заштите животне средине као што су депонија Келеш и постројење за пречишћавање отпадних вода.
  • Наставак петогодишњег Пројекта локалног економског развоја (СЛДП), који финансира Америчка агенција за међународни развој (УСАИД), у коме учествује Град Ниш, заједно са Градом Лесковцем, општинама Гаџин Хан, Дољевац и Мерошина.
  • У оквиру Пројекта током 2014. године реализоване су следеће активности и програми:

  • Програм привлачења инвестиција на нивоу партнерства је осмишљен као тренинг програм заједничког промовисања инвестиција у циљу пружања техничке помоћи општинама, групама општина и другим релевантним субјектима који учествују у привлачењу инвестиција. Учесници програма су представници канцеларија за локални економски развој, које су задужене за промовисање инвестиција унутар локалних самоуправа које су партнери Пројекта.
  •  

  •  Подршка у дефинисању препрека и препорука за унапређења услова пописа и регистра имовине укључујући стручно-саветодавну подршку у припреми за промоцију браунфилд локација.
  •  

  •  Браунфилд локације – Стручно-саветодавна подршка  Радној групи и Радном тиму у дефинисању предуслова (правних, институционалних, економских и техничких) за обнављање приоритетних браунфилд локација – А.Д. „Пивара Ниш” и Индустрију боја и лакова „Поморавље”. Израда маркетиншког пакета за промоцију браунфилд локација са територије Града Ниша и других локалних самоуправа, чланица међуопштинских партнерстава.
  •  

  •  Бизнис младих Србије – Обуке младих у приватним предузећима – обуке су саставни део програма развоја радне снаге, намењене су компанијама са територије Ниша, Гаџиног Хана, Мерошине, Дољевца и Лесковца. Програм је представљен компанијама и партнерима/чланицама међуопштинског партнерства у октобру, 2013.године.
  •  

  • Иновације  у бизнису – припрема мера за јачање сарадње између науке и бизниса. Предлог мера јасно треба да укаже шта је потребно предузети на нивоу партнерства и на централном нивоу. Мере се реализују за потребе међоупштинских партнерстава која предводе градови Ниш и Нови Сад, а реализују их Ni CAT кластер из Ниша, војвођански ИКТ кластер и Електронски факултети из оба града.
  • Академија за Информационо-комуникацоне технологије (ИКТ) – предлог пројекта војвођанског и нишког ИКТ кластера који се базира на усклађивању потреба ИКТ тржишта за квалификованом радном снагом. Активности пројекта подразумевају стручно оспособљавању младих људи кроз мулти-модуларне обуке и тромесечну радну праксу у фирмама – чланицама оба кластера.
  •  

  • “Локални економски развој – образовни одговор (ЛЕДЕР)” – пројекат који спроводи Стална конференција градова и општина преко Центра за обуку. Активности пројекта обухватају регионалне обуке на тему увода у локални економски развој и технике и алате локалног економског развоја за функционере локалне самоуправе, укључујући запослене у канцеларији за локални економски развој. Иницирана је друга фаза пројекта која подразумева обуке запослених у локалним самоуправама уз коришћење информационих технологија, односно, применом система учења на даљину (е-обуке). Полазницима који заврше овај вид обуке додељени су сертификати о завршеној обуци за локални економски развој.
  • Пројекат локалног економског развоја (СЛДП) траје до марта 2015. године.
  •  

  • У Геронтолошком центру у Нишу отворен је простор за дневни боравак старијих дементних особа. Простор дневног боравка моћи ће да прими 20 старијих дементних особа који ће у оквиру свог боравка у трајању од 12 сати дневно имати комплетну негу и надзор, а при томе неће бити на сталном смештају у овој установи. Америчка амабасада у Србији је новчаном донацијом у износу од 300 хиљада долара помогла изгадњу објекта за дневни боравак дементних старијих лица. Град Ниш је као суфинансијер у пројекту учествовао плаћањем накнаде за градско грађевинско земљиште у износу од око 780 000 динара.
  • Наставак петогодишњег Пројекта локалног економског развоја (СЛДП), који финансира Америчка агенција за међународни развој (УСАИД), у коме учествује Град Ниш, заједно са Градом Лесковцем, општинама Гаџин Хан, Дољевац и Мерошина.
  • У оквиру Пројекта током 2013. године реализоване су следеће активности и програми:

  • У фебруару 2013. године у Нишу, Пројекат и партнерска чешка агенција за економски развој „Берман Група”, одржали су Економски форум са чланицама партнерства и представницима приватног и цивилног сектора на коме je дефинисан међуопштински програм под називом “Раст југа”. Програм Раст југа одобрен је у априлу 2013. године.  Циљ програма “Раст југа” је повећање вредност продаје прерађених прехрамбених производа из подручја међуопштинске сарадње предвођеног Нишем за најмање 15% до јула 2015. године.
  •  

  •  У оквиру програма Раст југа, дефинисана је и друга компонента пројекта која за циљ има унапређење капацитета подручја међуопштинске сарадње за привлачење инвестиција. Ову компоненту пројекта спроводи Канцеларија за локални економски развој Службе за послове градоначелника. У оквиру ове компоненте консултантска кућа Берман Гроуп из Чешке урадила је “Анализу инвестиционих потенцијала међуопштинског подручја сарадње са приоритизацијом индустријских сектора” и “Развој концепта промоције инвестиционих потенцијала истог подручја”.
  •  

  •  Подршка успостављању и јачању сарадње научно – истраживачких институција и пословне заједнице. Пројекат треба да испита какви су постојећи  капацитети и расположивост научно-истраживачких институција, какви су постојећи капацитети  и потребе малих и средњих предузећа за новим технолошким решењима и за укључивањем научних радника и истраживача у процес унапређења производње, какве су законске препреке или олакшице за успостављање сарадње између научних институција и бизниса, као и да се дефинишу евентуални модели сарадње између научно – истраживачких институција и пословне заједнице.
  •  

  •  Браунфилд локације – Формиран је Радни тим за идентификацију и промоцију браунфилд локација и Радна група за прикупљање података потребних Радном тиму. Дефинисана су два потенцијално интересантна предузећа са којима би било могуће ући у поступак тражења стратешког партнера, како би се очувала производња и сачувала радна места радника тренутно запослених у тим предузећима. То су А.Д. „Пивара Ниш” и Индустрију боја и лакова „Поморавље”.
  •  

  • Бизнис Младих Србије – шест младих предузетника (са најбољим бизнис идејама) изабрано је за подршку у виду препоруке за добијање повољних Start-up кредита Ерсте Банке (која је партнер у програму), са нижом каматном стопом и без неопходне гаранције. У ову компоненту Пројекта била је укључена Канцеларија за младе Града Ниша.
    • Наставак петогодишњег Пројекта локалног економског развоја (СЛДП), који финансира Америчка агенција за међународни развој (УСАИД), у коме учествује Град Ниш, заједно са Градом Лесковцем, општинама Гаџин Хан, Дољевац и Мерошина.
    • У оквиру Пројекта током 2012. године реализоване су следеће активности и програми:

    • Подршка градовима и општинама у успостављању механизма за ефикасно праћење пословања јавних комуналних предузећа. Пружена је стручно-саветодавна помоћ у успостављању редовног кварталног извештавања ЈКП о пословању. Два јавно комунална предузећа успоставила су стандардизовано извештавање о посовању, са циљем да се побољша њихова ефикасност.
    •  

    • Припремљени су и представљени локалним и регионалним партнерима приручници о успостављању јавно-приватног партнерства у областима развоја инфраструктуре, енергетске ефикасности и пословања паркинг сервиса. За партнере из Града Ниша и нишко међуопштинско партнерство, организована је конференција у Нишу на којој су разматрани модели и примери добре праксе ЈПП укључујући основе и правни оквир израђених тематских приручника.
    •  

    • У сарадњи са НАЛЕД-ом, идентификоване су и анализиране регулаторне и административне препреке за раст и развој предузећа и дата је 21 препорука за њихово превазилажење (Сива књига). Град Ниш је послужио као пример добре праксе у гиљотини прописа која је обављена пре почетка реализације пројекта са НАЛЕД-ом.
    •  

    • Бизнис Младих Србије – програм подршке младима у стицању пословних вештина, намењен младим предузетницима из међуопштинског партнерства. Кроз овај програм 18 младих предузетника добило је менторску подршку. У оквиру програма, организовани су конкурси за компаније са територије међуопштинског партнерства које предводи Ниш и у првом позиву два предузећа из Ниша и Гаџиног Хана примила су 15 практиканата на стручну праксу, док су у другом позиву четири предузећа примила 8 практиканата.
    •  

    • У нишком Геронтолошком центру потписан je Уговор о донацији 300 хиљада долара Амбасаде САД овој установи, намењен изгадњи објекта за дневни боравак дементних старијих лица. Средства за ову донацију обезбедила је Команда америчке војске у Европи и Амбасада ове државе у Србији.
    •  

  • Управа за пољопривреду и развој села Града Ниша и USAID Агробизнис пројекат потписали су Меморандум о разумевању, којим су дефинисани заједнички циљеви у развоју женског предузетништва у руралним областима.Потписивањем Меморандума о разумевању успостављена је сарадња између Агробизнис пројекта и Управе за пољопривреду и развој села Града Ниша ради пружања додатне подршке програму „Жене у агробизнису“. Агробизнис пројекат Америчке агенције за међународни развој (USAID) покренуо је 2010. године програм подршке развоју женског предузетништва. Циљ овог програма је да се жене у руралним подручјима Србије едукују и оспособе да саме започну своју делатност у сфери пољопривредне производње и прераде. За едукацију су предвиђена средства од 150.000 долара, а иста сума је предвиђена за финансирање најбољих бизнис планова.
  •  

  • У оквиру петогодишњег Пројекта одрживог локалног развоја, вредног 22 милиона долара, који финансира Америчка агенција за међународни развој (USAID), Град Ниш, заједно са Градом Лесковцем, општинама Гаџин Хан, Дољевац и Мерошина, као и представницима пословног и цивилног сектора потписао је Споразум о међуопштинској сарадњи и Меморандум о разумевању. Потписивањем ова два документа успостављено је партнерство између локалних самоуправа, бизниса и организација цивилног друштва, како би се објединила знања и ресурси општина и створило повољно окружење за инвестиције и развој.
  • Нова регионална канцеларија Агробизнис пројекта Америчке организације за међународни развој USAID отворена је у Нишу. Пројекат ће трајати 2 године и обухвата регион јужне и источне Србије. Пољопривредници ће добијати бесповратну новчану помоћ за унапређење производње, а стручњаци УСАИД-а помоћи ће им у примени савремених стандарда.
  •  

  • Амбасада САД донирала је Народној библиотеци ”Стеван Сремац” информатичку опрему у вредности од 4500 долара.
  •  

  • У Заводу за хитну медицинску помоћ у Нишу инсталиран је нов генератор, донација УСАИД-а, који ће обезбедити алтернативно снабдевање електричном енергијом у изненадним ситуацијама. Нов генератор има скоро три пута већу снагу од досадашњег агрегата који је коришћен у овој здравственој установи. Алтернативно снабдевање струјом најпре ће обезбедити несметано функционисање кол центра у ванредним ситуацијама.
  •  

  • Уз подршку Министарства омладине и спорта Србије, представници 38 локалних самоуправа, међу којима су и градска општина Пантелеј и Палилула,  и директор УСАИД Програма економске сигурности Мајкл Пилсбери, потписали су Меморандуме о разумевању. Овај документ, створиће услове за јачање локалних канцеларија за младе у области омладинског предузетништва и омогућити спровођење програма за развој предузетништва на локалном нивоу.

      Пројекат “Израда Акционог плана омладинског предузетништва” који је предложила Канцеларија за младе градских општина Палилула и Пантелеј Града Ниша такође је добио грант УСАИД-а.  Циљ меморандума је спровођење Програма за развој предузетништва на локалном нивоу, а његовим потписивањем стварају се институционални предуслови да локалне канцеларије самостално информишу младе о могућностима за бављење предузетништвом. Активности које у области омладинских активности спроводи УСАИД имају за циљ да повећају конкурентност омладине на тржишту рада и да им обезбеди приступ додатном образовању како би стекли вештине неопходне за успех у свету предузетништва. УСАИД тренутно подржава 60 од 103 локалних канцеларија за младе широм земље и до сада је у области основа пословања и предузетничких вештина обучила преко 620 младих људи.
  • УСАИД  Агробизнис пројекat
  • Након званичног отварања 2. Пољопривредног сајма у Нишу, 26. Септембра 2008. године, Џин Нил, директор УСАИД Агробизнис пројекта, је са представницима Града Ниша потписао Споразум о сарадњи за финансијска средства у вредности од скоро 60.000 долара. Финансијска подршка коју је овај УСАИД-ов пројекат обезбедио Граду Нишу како би побољшали квалитет сајма, скоро је удвостручила број излагача и посетилаца и омогућила учешће пословних и финасијских субјеката као што су банке и саветодавне институције.

    Међу излагачима те године били су и произвођачи и стручњаци за пољопривредну опрему што је довело до размене идеја и успешних пракси, као и до нових сазнања у области техника и технологије у пољопривредном сектору. Највећа подршка Пољопривредном сајму од стране Агробизнис пројекта била је креирање мобилности, чиме је омогућено да се сточни сајам одржи посебно, што је и допринело већем броју излагача и већој разноликости оних који су ове године учествовали. Семинари о HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Point – Анализа ризика и критичних контролних тачака) и менаџменту газдинства су одржани током сајма, што је помогло пољопривредним произвођачима и задругама у разумевању неопходности безбедности хране, добром вођењу газдинстава и међународним стандардима.
  •  

    • На 3. Пољопривредном сајму у Нишу 2009. године, УСАИД Агробизнис пројекат финансирао је организацију пољопривредног саветовања.
    • Одржан је једнодневни едукативни семинар „Глобал Гап – Корак ка глобалном тржишту“ за потребе Управе за пољопривреду и развој села Града Ниша, а у организацији Агробизнис пројекта.

     

  • У оснаживања младих и јачања омладинског предузетништва, председници градских општина Пантелеј и Палилула потписали су Анекс Споразума  о сарадњи са Америчком агенцијом за међународни развој (USAID).  Анекс  уговора предвиђа да општине и ДАИ сарађују на развоју капацитета координатора локалних Канцеларија за младе у области предузетништва и на спровођењу различитих програма за развој предузетништва намењених младима на локалном нивоу. Главни циљ је унапређење предузетничких и тржишних вештина и знања младих и промовисање и реализација програма за унапређење предузетништва међу младима
  •  

  • Програм за планирање и реаговање у кризним ситуацијама и јачање економске сигурностиСарадња између Града Ниша и УСАИД–а – Меморандум о разумевању између Града Ниша и DAI (Development Alternatives Inc.), имплементационог партнера Програма за планирање и реаговање у кризним ситуацијама и јачање економске сигурности – Кризни менаџмент (2008). Програм има за циљ да подржи изградњу одрживог и систематског приступа управљања ванредним ситуацијама на локалном нивоу и помаже општинама да испуне међународне стандарде у планирању и реаговању. Анекс Споразума о сарадњи, који је потписан априла 2009. године,  односи се на израду  Стратегије безбедности у циљу унапређења капацитета града за управљање ванредним ситуацијама и побољшање безбедности грађана.
  •  

  • Програм подршке економском развоју општина Агенције САД за међународни развој – програм МЕГАСарадња између Града Ниша и УСАИД–а – Споразум о сарадња између Града Ниша и Урбан института, Агенције која спроводи Програм подршке економском развоју општина Агенције САД за међународни развој – програмМЕГА:

  • КОМПОНЕНТА ЛОКАЛНОГ ЕКОНОМСКОГ РАЗВОЈА
    • Канцеларија за локални економски развој основана је у оквиру спровођења УСАИД – МЕГА програма
    • Савет за економски развој
    • Стратешко планирање локалног економског развоја
    • Обука запослених у Канцеларији за локални економски развој
  • КОМПОНЕНТА ЗА ЈАЧАЊЕ КАПАЦИТЕТА ОПШТИНА
    • Пружање стручне помоћи везане за задуживање градске управе с циљем да се финансирају пројекти капиталних инвестиција.
      • МЕГА програм је обезбедио обуку на теме: задуживање градова на кредитном тржишту, управљање дугом и представљање кредитне способности градова приватним финансијским институцијама и међународним донаторима. Такође, обезбеђени су софтвер и стручна помоћ како би се ажурирала база података – Инстримент за анализу кредитне способности градова (CAT II), који се користи за анализу и представљање кредитне способности градова, обука за коришћење софтвера CAT II.
    • Градски услужни центар и Центар за издавање дозвола
    • Припрема вишегодишњег Плана капиталних инвестиција (2009) у оквиру Стратешког плана економског развоја (СПЕР).
      • План капиталних инвестиција је вишегодишњи план који покрива капиталне пројекте за период од 5 година и представља системски приступ планирању инвестиција. Такав приступ ће омогућити Граду Нишу боље коришћење капацитета градског буџета и омогућити бољи приступ спољашњим изворима финансирања. Израда свеобухватног инвестиционог плана ће омогућити развој нових и побољшање постојећих услуга грађанима и омогућити спровођење главних стратегија развоја Града. Вишегодишњи план капиталних инвестиција треба да садржи све јавне инвестиције које су планиране на територији Града Ниша или су у његовој надлежности.
    • Установљавање и унапређење сарадње између Завода за урбанизам и Канцеларије за локални економски развој
    • Стварање механизама који ће омогућити укључивање градске управе у процес приватизације
    • Управљање имовином и средствима
      • Пројекат Модернизација управљања и администрирања грађевинским земљиштем у Нишу. Циљ овог Пројекта је стварање базе података о земљишту чији је носилац права располагања Град Ниш, а која ће Граду послужити за систематско и планирано управљање грађевинским земљиштем, у циљу подстицаја локалног економског развоја и остваривања других стратешких циљева Града, уз поштовање основних потреба грађана данас.
      • Град Ниш је кроз овај пројекат од МЕГА програма добио донацију у информатичкој опреми. Такође, МЕГА програм је финансирао израду Студије изводљивости за локацију Доње Међурово. Троје људи који су ангажовани по уговору, на пословима пописа земљишта, у трајању од четири месеца, плаћени су од стране МЕГА програма.
    • Изградња капацитета потребних за оснивање пaртнерства јавног и приватног сектора
    • Град Ниш припрема Регионални план за управљање чврстим отпадом уз техничку и финансијску помоћ УСАИД -МЕГА програма.(2009)
    • У оквиру УСАИД -МЕГА програма урађен је пројекат Канализациони систем у индустријској зони Север.(2009)
    • Јуна 2004. године потписан је Споразум о сарадњи између Града Ниша и CHF International/Србија на спровођењу развојног програма Обнова заједнице путем демократске акције (CRDA – Community Revitalisation through Democratic Action). Овим програмом подстиче се проактивна улога локалних заједница у планирању и остваривању одабраних циљева кроз самосталне и одговорне одлуке. Изабране заједнице за извођење програма су: Горњи Комрен, Горњи Матејевац, Мезграја и Мрамор.
    • Јула 2002. године, потписан је  Споразум о сарадњи између града Ниша и Америчке агенције за међународни развој (USAID), који дефинише начине сарадње између USAID-а  и града Ниша  на имплементацији  Програма за реформу локалне самоуправе у Србији” (SLGRP). У оквиру овог програма:
      • отворен је Градски услужни центар, чија је инвестициона вредност 7,5 милиона од чега је град уложио 4,3 а америчка Агенција за развој УСАИД 3,2 милиона динара (2003);

      • покренут је пројекат ”Зона унапређења пословања- БИД зона Ниш” – донација УСАИД (CHF) (2003);

      • У сарадњи са Одељењем за штампу и културу Амбасаде САД у Београду отворен је Амерички културни центар (2003).
    • Америчка амбасада помогла је обнову Саборног храма (2001) са 20.000 немачких марака.
    • Августа 2000. Године, Министарство за државне послове САД-а одобрило је донацију у износу од 168.000,00 долара за помоћ у областима здравства, екологије, комуналних услуга и просвете а у оквиру пројекта Материјлна помоћ Србији (SMAP – Serbian Material Assistance Program).  

      Донација је реализована кроз партнерску делатност са градовима Софија(Бугарска), Колумбас (Охајо) и Ниш (Србија) у оквиру International Resource Cities програма чију материјалну подршку је обезбедио УСАИД. SMAP програм реализован је заједничком сарадњом организација ICMA (Inernational City/County Management Association) и фондације Шанса за стабилност из Сегедина. У оквиру овог  програма, ЈКП Медиана  добила је на поклон компактор за сабијање смећа вредан  90 хиљада маракa, као и ограду око депоније у дужини од 1600 метара, вредну 60 хиљада маракa. Такође донација у опреми  стигла је и за ЈКП Наисус и ЈП Пчелица у оквиру обог програма.

    • Донација америчке агенције за помоћ USAID Клиничком центру и Пчелици у вредности 85 хиљада долара. Клиничком центру припало је 50 хиљада долара за санацију и надградњу зграде Гинеколошко-акушерске клинике, а 35 хиљада долара  отишло је за опремање вртића Вилин град у насељу Чалија.

    • Град пријатељ: Коламбас, Охајо

    Високи званичник Стејт Департмента Џејмс Мерц, задужен за координацију америчке помоћи Србији, боравио је у Србији од 23. до 25. септембра. По сопственој жељи, током ове кратке посете, високи званичник обишао је Ниш како би се ближе упознао са пројектима које УСАИД спроводи у нашем граду. Конкретно, ради се о два пројекта које ЈКП „Градска топлана“Ниш спроводи у сарадњи са УСАИД-ом, а који се тичу енергетске ефикасности и донеће озбиљне уштеде енергената. У оквиру званичне посете локалној самоуправи, господина Мерца примио је заменик градоначелника Ниша проф. др Милош Банђур. Он је нагласио значај пројеката које УСАИД спроводи у Нишу, односно конкретну добробит за наше грађане. Такође, заменик је упознао високог госта са социо-економском ситуацијом у граду. Господин Мерц показао је интересовање за пројекте који су до сада спроведени у нашем граду током готово две деценије сарадње са УСАИД-ом, међу којима су најзначајнији отварање Канцеларије за економски развој, пројекат одрживог локалног развоја, програм за реформу локалне самоуправе у Србији (СЛГРП), оснивање Зоне унапређеног пословања Нишка варош и други. Високи званичник Сједињених држава исказао је задовољство свиме што наша Влада и локална самоуправа чине за добробит грађана и најавио нова улагања и помоћ граду, нарочито на пољу енергетике.

    Помоћник директора Америчке агенције за међународни развој USAID Брок Бирман потписао је Меморандум о разумевању са градоначелницима Ниша, Чачка и Панчева, чиме је отпочео нови пројекат који има за циљ унапређење ефикасности градских топлана у овим градовима. Пројекат за енергетску ефикасност у Србији трајаће две године, а његова вредност је 2,1 милион долара. Циљ је смањење потрошње енергената кроз побољшану ефикасност грејања на локалном нивоу.

    Америчка делегација предвођена војним аташеом Амбасаде САД-а у Србији Робертом Хамилтоном и представницима америчке хуманитарне организације (SPIRIT OF AMERICA) боравила је у Нишу. Овом приликом посетили су Центар за дневни боравак деце, омладине и одраслих лица ометених у развоју Мара и уручили донацију у виду рачунарске опреме.

    Градоначелник Ниша Дарко Булатовић са сарадницима састао се са министром заштите животне средине Гораном Триваном и привредно-политичком делегацијом државе Мериленд из САД-а којима је презентовано неколико пројеката из области заштите животне средине као што су депонија Келеш и постројење за пречишћавање отпадних вода.

    Наставак петогодишњег Пројекта локалног економског развоја (СЛДП), који финансира Америчка агенција за међународни развој (УСАИД), у коме учествује Град Ниш, заједно са Градом Лесковцем, општинама Гаџин Хан, Дољевац и Мерошина.

    У оквиру Пројекта током 2014. године реализоване су следеће активности и програми:

    Програм привлачења инвестиција на нивоу партнерства је осмишљен као тренинг програм заједничког промовисања инвестиција у циљу пружања техничке помоћи општинама, групама општина и другим релевантним субјектима који учествују у привлачењу инвестиција. Учесници програма су представници канцеларија за локални економски развој, које су задужене за промовисање инвестиција унутар локалних самоуправа које су партнери Пројекта.

     

     Подршка у дефинисању препрека и препорука за унапређења услова пописа и регистра имовине укључујући стручно-саветодавну подршку у припреми за промоцију браунфилд локација.

     

     Браунфилд локације – Стручно-саветодавна подршка  Радној групи и Радном тиму у дефинисању предуслова (правних, институционалних, економских и техничких) за обнављање приоритетних браунфилд локација – А.Д. „Пивара Ниш” и Индустрију боја и лакова „Поморавље”. Израда маркетиншког пакета за промоцију браунфилд локација са територије Града Ниша и других локалних самоуправа, чланица међуопштинских партнерстава.

     

     Бизнис младих Србије – Обуке младих у приватним предузећима – обуке су саставни део програма развоја радне снаге, намењене су компанијама са територије Ниша, Гаџиног Хана, Мерошине, Дољевца и Лесковца. Програм је представљен компанијама и партнерима/чланицама међуопштинског партнерства у октобру, 2013.године.

     

    Иновације  у бизнису – припрема мера за јачање сарадње између науке и бизниса. Предлог мера јасно треба да укаже шта је потребно предузети на нивоу партнерства и на централном нивоу. Мере се реализују за потребе међоупштинских партнерстава која предводе градови Ниш и Нови Сад, а реализују их Ni CAT кластер из Ниша, војвођански ИКТ кластер и Електронски факултети из оба града.

    Академија за Информационо-комуникацоне технологије (ИКТ) – предлог пројекта војвођанског и нишког ИКТ кластера који се базира на усклађивању потреба ИКТ тржишта за квалификованом радном снагом. Активности пројекта подразумевају стручно оспособљавању младих људи кроз мулти-модуларне обуке и тромесечну радну праксу у фирмама – чланицама оба кластера.

     

    “Локални економски развој – образовни одговор (ЛЕДЕР)” – пројекат који спроводи Стална конференција градова и општина преко Центра за обуку. Активности пројекта обухватају регионалне обуке на тему увода у локални економски развој и технике и алате локалног економског развоја за функционере локалне самоуправе, укључујући запослене у канцеларији за локални економски развој. Иницирана је друга фаза пројекта која подразумева обуке запослених у локалним самоуправама уз коришћење информационих технологија, односно, применом система учења на даљину (е-обуке). Полазницима који заврше овај вид обуке додељени су сертификати о завршеној обуци за локални економски развој.

      • Пројекат локалног економског развоја (СЛДП) траје до марта 2015. године.

     

    У Геронтолошком центру у Нишу отворен је простор за дневни боравак старијих дементних особа. Простор дневног боравка моћи ће да прими 20 старијих дементних особа који ће у оквиру свог боравка у трајању од 12 сати дневно имати комплетну негу и надзор, а при томе неће бити на сталном смештају у овој установи. Америчка амабасада у Србији је новчаном донацијом у износу од 300 хиљада долара помогла изгадњу објекта за дневни боравак дементних старијих лица. Град Ниш је као суфинансијер у пројекту учествовао плаћањем накнаде за градско грађевинско земљиште у износу од око 780 000 динара.

    Наставак петогодишњег Пројекта локалног економског развоја (СЛДП), који финансира Америчка агенција за међународни развој (УСАИД), у коме учествује Град Ниш, заједно са Градом Лесковцем, општинама Гаџин Хан, Дољевац и Мерошина.

    У оквиру Пројекта током 2013. године реализоване су следеће активности и програми:

    У фебруару 2013. године у Нишу, Пројекат и партнерска чешка агенција за економски развој „Берман Група”, одржали су Економски форум са чланицама партнерства и представницима приватног и цивилног сектора на коме je дефинисан међуопштински програм под називом “Раст југа”. Програм Раст југа одобрен је у априлу 2013. године.  Циљ програма “Раст југа” је повећање вредност продаје прерађених прехрамбених производа из подручја међуопштинске сарадње предвођеног Нишем за најмање 15% до јула 2015. године.

     

     У оквиру програма Раст југа, дефинисана је и друга компонента пројекта која за циљ има унапређење капацитета подручја међуопштинске сарадње за привлачење инвестиција. Ову компоненту пројекта спроводи Канцеларија за локални економски развој Службе за послове градоначелника. У оквиру ове компоненте консултантска кућа Берман Гроуп из Чешке урадила је “Анализу инвестиционих потенцијала међуопштинског подручја сарадње са приоритизацијом индустријских сектора” и “Развој концепта промоције инвестиционих потенцијала истог подручја”.

     

     Подршка успостављању и јачању сарадње научно – истраживачких институција и пословне заједнице. Пројекат треба да испита какви су постојећи  капацитети и расположивост научно-истраживачких институција, какви су постојећи капацитети  и потребе малих и средњих предузећа за новим технолошким решењима и за укључивањем научних радника и истраживача у процес унапређења производње, какве су законске препреке или олакшице за успостављање сарадње између научних институција и бизниса, као и да се дефинишу евентуални модели сарадње између научно – истраживачких институција и пословне заједнице.

     

     Браунфилд локације – Формиран је Радни тим за идентификацију и промоцију браунфилд локација и Радна група за прикупљање података потребних Радном тиму. Дефинисана су два потенцијално интересантна предузећа са којима би било могуће ући у поступак тражења стратешког партнера, како би се очувала производња и сачувала радна места радника тренутно запослених у тим предузећима. То су А.Д. „Пивара Ниш” и Индустрију боја и лакова „Поморавље”.

     

    Бизнис Младих Србије – шест младих предузетника (са најбољим бизнис идејама) изабрано је за подршку у виду препоруке за добијање повољних Start-up кредита Ерсте Банке (која је партнер у програму), са нижом каматном стопом и без неопходне гаранције. У ову компоненту Пројекта била је укључена Канцеларија за младе Града Ниша.

    Наставак петогодишњег Пројекта локалног економског развоја (СЛДП), који финансира Америчка агенција за међународни развој (УСАИД), у коме учествује Град Ниш, заједно са Градом Лесковцем, општинама Гаџин Хан, Дољевац и Мерошина.

    У оквиру Пројекта током 2012. године реализоване су следеће активности и програми:

    Подршка градовима и општинама у успостављању механизма за ефикасно праћење пословања јавних комуналних предузећа. Пружена је стручно-саветодавна помоћ у успостављању редовног кварталног извештавања ЈКП о пословању. Два јавно комунална предузећа успоставила су стандардизовано извештавање о посовању, са циљем да се побољша њихова ефикасност.

     

    Припремљени су и представљени локалним и регионалним партнерима приручници о успостављању јавно-приватног партнерства у областима развоја инфраструктуре, енергетске ефикасности и пословања паркинг сервиса. За партнере из Града Ниша и нишко међуопштинско партнерство, организована је конференција у Нишу на којој су разматрани модели и примери добре праксе ЈПП укључујући основе и правни оквир израђених тематских приручника.

     

    У сарадњи са НАЛЕД-ом, идентификоване су и анализиране регулаторне и административне препреке за раст и развој предузећа и дата је 21 препорука за њихово превазилажење (Сива књига). Град Ниш је послужио као пример добре праксе у гиљотини прописа која је обављена пре почетка реализације пројекта са НАЛЕД-ом.

     

    Бизнис Младих Србије – програм подршке младима у стицању пословних вештина, намењен младим предузетницима из међуопштинског партнерства. Кроз овај програм 18 младих предузетника добило је менторску подршку. У оквиру програма, организовани су конкурси за компаније са територије међуопштинског партнерства које предводи Ниш и у првом позиву два предузећа из Ниша и Гаџиног Хана примила су 15 практиканата на стручну праксу, док су у другом позиву четири предузећа примила 8 практиканата.

     

    У нишком Геронтолошком центру потписан je Уговор о донацији 300 хиљада долара Амбасаде САД овој установи, намењен изгадњи објекта за дневни боравак дементних старијих лица. Средства за ову донацију обезбедила је Команда америчке војске у Европи и Амбасада ове државе у Србији.

     

    Управа за пољопривреду и развој села Града Ниша и USAID Агробизнис пројекат потписали су Меморандум о разумевању, којим су дефинисани заједнички циљеви у развоју женског предузетништва у руралним областима.Потписивањем Меморандума о разумевању успостављена је сарадња између Агробизнис пројекта и Управе за пољопривреду и развој села Града Ниша ради пружања додатне подршке програму „Жене у агробизнису“. Агробизнис пројекат Америчке агенције за међународни развој (USAID) покренуо је 2010. године програм подршке развоју женског предузетништва. Циљ овог програма је да се жене у руралним подручјима Србије едукују и оспособе да саме започну своју делатност у сфери пољопривредне производње и прераде. За едукацију су предвиђена средства од 150.000 долара, а иста сума је предвиђена за финансирање најбољих бизнис планова.

     

    У оквиру петогодишњег Пројекта одрживог локалног развоја, вредног 22 милиона долара, који финансира Америчка агенција за међународни развој (USAID), Град Ниш, заједно са Градом Лесковцем, општинама Гаџин Хан, Дољевац и Мерошина, као и представницима пословног и цивилног сектора потписао је Споразум о међуопштинској сарадњи и Меморандум о разумевању. Потписивањем ова два документа успостављено је партнерство између локалних самоуправа, бизниса и организација цивилног друштва, како би се објединила знања и ресурси општина и створило повољно окружење за инвестиције и развој.

    Нова регионална канцеларија Агробизнис пројекта Америчке организације за међународни развој USAID отворена је у Нишу. Пројекат ће трајати 2 године и обухвата регион јужне и источне Србије. Пољопривредници ће добијати бесповратну новчану помоћ за унапређење производње, а стручњаци УСАИД-а помоћи ће им у примени савремених стандарда.

     

    Амбасада САД донирала је Народној библиотеци ”Стеван Сремац” информатичку опрему у вредности од 4500 долара.

     

    У Заводу за хитну медицинску помоћ у Нишу инсталиран је нов генератор, донација УСАИД-а, који ће обезбедити алтернативно снабдевање електричном енергијом у изненадним ситуацијама. Нов генератор има скоро три пута већу снагу од досадашњег агрегата који је коришћен у овој здравственој установи. Алтернативно снабдевање струјом најпре ће обезбедити несметано функционисање кол центра у ванредним ситуацијама.

     

    Уз подршку Министарства омладине и спорта Србије, представници 38 локалних самоуправа, међу којима су и градска општина Пантелеј и Палилула,  и директор УСАИД Програма економске сигурности Мајкл Пилсбери, потписали су Меморандуме о разумевању. Овај документ, створиће услове за јачање локалних канцеларија за младе у области омладинског предузетништва и омогућити спровођење програма за развој предузетништва на локалном нивоу.

      Пројекат “Израда Акционог плана омладинског предузетништва” који је предложила Канцеларија за младе градских општина Палилула и Пантелеј Града Ниша такође је добио грант УСАИД-а.  Циљ меморандума је спровођење Програма за развој предузетништва на локалном нивоу, а његовим потписивањем стварају се институционални предуслови да локалне канцеларије самостално информишу младе о могућностима за бављење предузетништвом. Активности које у области омладинских активности спроводи УСАИД имају за циљ да повећају конкурентност омладине на тржишту рада и да им обезбеди приступ додатном образовању како би стекли вештине неопходне за успех у свету предузетништва. УСАИД тренутно подржава 60 од 103 локалних канцеларија за младе широм земље и до сада је у области основа пословања и предузетничких вештина обучила преко 620 младих људи.

    УСАИД  Агробизнис пројекat

    Након званичног отварања 2. Пољопривредног сајма у Нишу, 26. Септембра 2008. године, Џин Нил, директор УСАИД Агробизнис пројекта, је са представницима Града Ниша потписао Споразум о сарадњи за финансијска средства у вредности од скоро 60.000 долара. Финансијска подршка коју је овај УСАИД-ов пројекат обезбедио Граду Нишу како би побољшали квалитет сајма, скоро је удвостручила број излагача и посетилаца и омогућила учешће пословних и финасијских субјеката као што су банке и саветодавне институције.

    Међу излагачима те године били су и произвођачи и стручњаци за пољопривредну опрему што је довело до размене идеја и успешних пракси, као и до нових сазнања у области техника и технологије у пољопривредном сектору. Највећа подршка Пољопривредном сајму од стране Агробизнис пројекта била је креирање мобилности, чиме је омогућено да се сточни сајам одржи посебно, што је и допринело већем броју излагача и већој разноликости оних који су ове године учествовали. Семинари о HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Point – Анализа ризика и критичних контролних тачака) и менаџменту газдинства су одржани током сајма, што је помогло пољопривредним произвођачима и задругама у разумевању неопходности безбедности хране, добром вођењу газдинстава и међународним стандардима.

    На 3. Пољопривредном сајму у Нишу 2009. године, УСАИД Агробизнис пројекат финансирао је организацију пољопривредног саветовања.

    Одржан је једнодневни едукативни семинар „Глобал Гап – Корак ка глобалном тржишту“ за потребе Управе за пољопривреду и развој села Града Ниша, а у организацији Агробизнис пројекта.

    У оснаживања младих и јачања омладинског предузетништва, председници градских општина Пантелеј и Палилула потписали су Анекс Споразума  о сарадњи са Америчком агенцијом за међународни развој (USAID).  Анекс  уговора предвиђа да општине и ДАИ сарађују на развоју капацитета координатора локалних Канцеларија за младе у области предузетништва и на спровођењу различитих програма за развој предузетништва намењених младима на локалном нивоу. Главни циљ је унапређење предузетничких и тржишних вештина и знања младих и промовисање и реализација програма за унапређење предузетништва међу младима

    Програм за планирање и реаговање у кризним ситуацијама и јачање економске сигурностиСарадња између Града Ниша и УСАИД–а – Меморандум о разумевању између Града Ниша и DAI (Development Alternatives Inc.), имплементационог партнера Програма за планирање и реаговање у кризним ситуацијама и јачање економске сигурности – Кризни менаџмент (2008). Програм има за циљ да подржи изградњу одрживог и систематског приступа управљања ванредним ситуацијама на локалном нивоу и помаже општинама да испуне међународне стандарде у планирању и реаговању. Анекс Споразума о сарадњи, који је потписан априла 2009. године,  односи се на израду  Стратегије безбедности у циљу унапређења капацитета града за управљање ванредним ситуацијама и побољшање безбедности грађана.

    Програм подршке економском развоју општина Агенције САД за међународни развој – програм МЕГАСарадња између Града Ниша и УСАИД–а – Споразум о сарадња између Града Ниша и Урбан института, Агенције која спроводи Програм подршке економском развоју општина Агенције САД за међународни развој – програмМЕГА:

    КОМПОНЕНТА ЛОКАЛНОГ ЕКОНОМСКОГ РАЗВОЈА

    Канцеларија за локални економски развој основана је у оквиру спровођења УСАИД – МЕГА програма

    Савет за економски развој

    Стратешко планирање локалног економског развоја

    Обука запослених у Канцеларији за локални економски развој

    КОМПОНЕНТА ЗА ЈАЧАЊЕ КАПАЦИТЕТА ОПШТИНА

    Пружање стручне помоћи везане за задуживање градске управе с циљем да се финансирају пројекти капиталних инвестиција.

    МЕГА програм је обезбедио обуку на теме: задуживање градова на кредитном тржишту, управљање дугом и представљање кредитне способности градова приватним финансијским институцијама и међународним донаторима. Такође, обезбеђени су софтвер и стручна помоћ како би се ажурирала база података – Инстримент за анализу кредитне способности градова (CAT II), који се користи за анализу и представљање кредитне способности градова, обука за коришћење софтвера CAT II.

    Градски услужни центар и Центар за издавање дозвола

    Припрема вишегодишњег Плана капиталних инвестиција (2009) у оквиру Стратешког плана економског развоја (СПЕР).

    План капиталних инвестиција је вишегодишњи план који покрива капиталне пројекте за период од 5 година и представља системски приступ планирању инвестиција. Такав приступ ће омогућити Граду Нишу боље коришћење капацитета градског буџета и омогућити бољи приступ спољашњим изворима финансирања. Израда свеобухватног инвестиционог плана ће омогућити развој нових и побољшање постојећих услуга грађанима и омогућити спровођење главних стратегија развоја Града. Вишегодишњи план капиталних инвестиција треба да садржи све јавне инвестиције које су планиране на територији Града Ниша или су у његовој надлежности.

    Установљавање и унапређење сарадње између Завода за урбанизам и Канцеларије за локални економски развој

    Стварање механизама који ће омогућити укључивање градске управе у процес приватизације

    Управљање имовином и средствима

    Пројекат Модернизација управљања и администрирања грађевинским земљиштем у Нишу. Циљ овог Пројекта је стварање базе података о земљишту чији је носилац права располагања Град Ниш, а која ће Граду послужити за систематско и планирано управљање грађевинским земљиштем, у циљу подстицаја локалног економског развоја и остваривања других стратешких циљева Града, уз поштовање основних потреба грађана данас.

    Град Ниш је кроз овај пројекат од МЕГА програма добио донацију у информатичкој опреми. Такође, МЕГА програм је финансирао израду Студије изводљивости за локацију Доње Међурово. Троје људи који су ангажовани по уговору, на пословима пописа земљишта, у трајању од четири месеца, плаћени су од стране МЕГА програма.

    Изградња капацитета потребних за оснивање пaртнерства јавног и приватног сектора

    Град Ниш припрема Регионални план за управљање чврстим отпадом уз техничку и финансијску помоћ УСАИД -МЕГА програма.(2009)

    У оквиру УСАИД -МЕГА програма урађен је пројекат Канализациони систем у индустријској зони Север.(2009)

    Јуна 2004. године потписан је Споразум о сарадњи између Града Ниша и CHF International/Србија на спровођењу развојног програма Обнова заједнице путем демократске акције (CRDA – Community Revitalisation through Democratic Action). Овим програмом подстиче се проактивна улога локалних заједница у планирању и остваривању одабраних циљева кроз самосталне и одговорне одлуке. Изабране заједнице за извођење програма су: Горњи Комрен, Горњи Матејевац, Мезграја и Мрамор.

    Јула 2002. године, потписан је  Споразум о сарадњи између града Ниша и Америчке агенције за међународни развој (USAID), који дефинише начине сарадње између USAID-а  и града Ниша  на имплементацији  Програма за реформу локалне самоуправе у Србији” (SLGRP). У оквиру овог програма:

    отворен је Градски услужни центар, чија је инвестициона вредност 7,5 милиона од чега је град уложио 4,3 а америчка Агенција за развој УСАИД 3,2 милиона динара (2003);

    покренут је пројекат ”Зона унапређења пословања- БИД зона Ниш” – донација УСАИД (CHF) (2003);

    У сарадњи са Одељењем за штампу и културу Амбасаде САД у Београду отворен је Амерички културни центар (2003).

    Америчка амбасада помогла је обнову Саборног храма (2001) са 20.000 немачких марака.

    Августа 2000. Године, Министарство за државне послове САД-а одобрило је донацију у износу од 168.000,00 долара за помоћ у областима здравства, екологије, комуналних услуга и просвете а у оквиру пројекта Материјлна помоћ Србији (SMAP – Serbian Material Assistance Program).  

    Донација је реализована кроз партнерску делатност са градовима Софија(Бугарска), Колумбас (Охајо) и Ниш (Србија) у оквиру International Resource Cities програма чију материјалну подршку је обезбедио УСАИД. SMAP програм реализован је заједничком сарадњом организација ICMA (Inernational City/County Management Association) и фондације Шанса за стабилност из Сегедина. У оквиру овог  програма, ЈКП Медиана  добила је на поклон компактор за сабијање смећа вредан  90 хиљада маракa, као и ограду око депоније у дужини од 1600 метара, вредну 60 хиљада маракa. Такође донација у опреми  стигла је и за ЈКП Наисус и ЈП Пчелица у оквиру обог програма.

    Донација америчке агенције за помоћ USAID Клиничком центру и Пчелици у вредности 85 хиљада долара. Клиничком центру припало је 50 хиљада долара за санацију и надградњу зграде Гинеколошко-акушерске клинике, а 35 хиљада долара  отишло је за опремање вртића Вилин град у насељу Чалија.

    Град пријатељ: Коламбас, Охајо